Düzce deprem kuşağında çağdaş yapım teknikleriyle depreme dayanıklı yeni bir tip konut yapımının irdelenmesi
Investigation of a new tremor resistant type house built by means of modern construction techniques in Düzce tremor belt
- Tez No: 5317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT ÖNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
DÜZCE DEPREM KUŞA?INDA ÇA?DAŞ YAPIM TEKNİKLERİYLE DEPREME DAYANIKLI YENİ BİR TİP KONUT YAPIMININ, İRDELENMESİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) ALİ BİLİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 19 88 ÖZET Düzc'e'nin coğrafi, Jeolojik, Sismik özellikleri belir tildikten sonra deprem şiddeti ve bunun hakkında genel bil giler verilmiştir. Düzce'nin son 10 yıllık nüfus istatistikleri, bu böl gede olan son deprem hasar miktarları ve Düzce'nin çeşitli bölgelerinde yapılan kazı raporları, Kuzey Anadolu Fay Zonu ve özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Deprem şiddeti, zemin tabakalarının özellikleri yapı ların doğal titreşim periyotları yapılardaki birleşimlerin deprem yükleri altında davranışı, yüksek yapıların.. depreme karşı davranışı, ve taşıyıcı sistem özellikleri göz önüne alınmıştır. Deprem sonrası yerleşmelerde göz önünde tutulması ge rekli yapı konumları hakkında bilgi verildikten sonra tek noloji seçimi ve Tünel Kalıp Sistemi, öngerilimli beton, Doğal Hafif Agregalı Betonlar ve Ahşap Karkas sistemler hak kında bilgi verilerek bu konularda irdeleme yapılmıştır. Sonuç olarak, çeşitli şartlar göz önüne alındığında çağdaş yapım teknikleri Düzce ve çevresinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
II Investigation of a new tremor resistant type house büilt by means of modern construction techniques în Düzce tremor belt ( M..SC. Thesis ) ALÎ BÎLÎR GAZI ÜNİVERSİTESİ INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY 19 88 ABSTRACT Since Düzce is located on the north Anatolian geologi cal fissure line, the geography, geology and si smo logical conditions of Düzce has been explained and general informa tion about ist sismological characteristics and the degree of violance of earthquake is given. The demographic statistics of the region during the last 10 years, the magnitude of.the damage caused by the last earthquake and the reports on excavations made on the various parts of the region are explained together with the properties of the geological dike (Fissure) line of the the northern Anatolia. The degree of violence of the earthquakes, the proper ties of the underground layers, the natural vibration peri- odes of the buildings and the behaviour of the constructi onal elements under loads caused by the earthquakes, behavi our of the high buildings against earthquakes and and ties of the transporting systems of those building has been revi ewed. After information is given about seats and positions of the new constructions in an area hit by an earthquake, the selection of technology and tunnel moulding systems, preloaded concreet systems, concreet systems with natural light aggregation, and wooden carcass systems, are discus sed, and illuminating information is given on these subjects. As a conclusion it can be said that, considering vari ous conditions, modern construction techniques can be used in and vicinity of Düzce.