La participation politique et les associations dans la diaspora Turque en France: Cas de Paris et Strasbourg
Fransa'daki Türk diasporasında siyasal katılım ve dernekler: Paris ve Strasbourg örneği
- Tez No: 575161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI DİDEM DANIŞ ŞENYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Avrupa ülkeleri II. Dünya Savaşı sonrasında yüz yüze kaldığı yıkıcı etkilerin ortadan kalkması için birtakım politikalar belirlemiştir. Ülkelerini yeniden inşa edebilmek adına emek gücüne duydukları ihtiyacı çeşitli ülkelerden işçi alarak gidermeye karar vermişlerdir. Fransa da bu ülkelerin başında gelmektedir. Türkiye'yle 1960'lı yıllarda imzalanan ikili anlaşmalar çerçevesinde Fransa'ya doğru işçi hareketliliği başlamıştır. Misafir işçi statüsüyle giden Türkler, belirli bir süre sonra anavatanlarına dönemeyeceklerini anladıklarında, bulundukları toplumda bazı faaliyetler içerisine girmeye başlamışlardır. Bu bağlamda Türklerin Fransa'daki diaspora çalışmaları bazı gelişmeler sonucunda ortaya çıkmıştır. Fransa'daki Türkler ilk olarak mülk edinmişler ve dernekleşme yoluna gitmişlerdir. Kurdukları dernekler ve STK'lar aracılığıyla kültürel değerlerini devam ettirme yolunda adımlar izlemiştir. Günümüze gelindiğinde ulus-ötesi kimlikler bağlamında göçmenlerin siyasal katılımı ve diaspora faaliyetleri birçok ülke tarafından tartışılmaktadır. Söz konusu çalışmada Paris ve Strazburg şehirlerinde yapılan saha çalışmasından elde edilen veriler kapsamında, Fransa'daki Türklerin göç etme sebepleri, göç sonrasında diasporaya geçiş süreci ve diaspora faaliyetleri, siyasal katılımları ve dernekleşmeleri gibi konulara açıklık getirmek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
European countries have defined a number of policies to eliminate the destructive effects they faced after the Second World War. To rebuild their country, they decided to meet their labor needs by recruiting workers from different countries. France is one of these countries. Turkey started sending workers to France under bilateral agreements signed in the 1960s. When the Turks, who left under the status of guest workers, realized that they could not return to their country after a while, they started to organize certain activities in the countries where they live. In this context, activities concerning the diaspora of the Turks in France have emerged as a result of certain developments. The Turks in France firstly acquired property and began to establish associations. They have taken steps to preserve their cultural values through the associations and NGOs they have created. Today, many countries are discussing the political participation and diasporic activities of immigrants in the context of transnational identities. In this study, the data obtained from the field research carried out in Paris and Strasbourg aims to clarify issues such as the reasons for the migration of Turks in France, the process of transition to the diaspora after migration and diasporic activities, political participation and Turkish associations.