Atbaşı formasyonu'nun (Kocaeli) fasiyes araştırması
Facies research in the atbaşi formation (Kocaeli)
- Tez No: 575162
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERAFEDDİN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, Kocaeli İli kuzey kesimlerinde yüzeyleyen Üst Kretase-Orta Eosen yaşlı Atbaşı Formasyonu'nun fasiyesleri incelenmiştir. Bu formasyon derin deniz ortamında oluşmuş, türbidit akıtılarla taşınıp çökeltilmiş fliş özelliği gösteren kumtaşı-kiltaşı ardalanmalarından oluşmuştur. Atbaşı Formasyonu'nun altında Üst Kretase-Alt Eosen yaş aralıklarında sığ ve derin deniz ortamlarında oluşmuş Akveren Formasyonu korkordan ve yanal geçişli olarak yer almaktadır. Birimin üst sınırı aşınma yüzünden gözlenmez. Ancak inceleme alanı dışında Kocaeli Yarımadası'nın diğer bölgelerinde daha genç karasal çökeller diskordan olarak birim üzerinde yer alırlar. İzmit kuzeyi ve çevresinde yapılan çalışmada Atbaşı Formasyonu'nun fasiyes özelliklerinin anlaşılabilmesi için 9 adet ince kesit yapılmış ve bir adet ölçülü stratigrafik kesit alınmıştır. Bu incelemeler sonucunda Atbaşı Formasyonu 6 fasiyes tanımlanmıştır. Bu fasiyesler; ıraksak fasiyeste oluştuğu düşünülen masif kiltaşı fasiyesi (F1), kumtaşı arakatkılı ince-orta tabakalı kiltaşı fasiyesi (F2), ortaç fasiyeste oluştuğu düşünülen kiltaşı arakatkılı ince-orta tabakalı kumtaşı fasiyesi (F3), yakınsak fasiyeste oluştuğu düşünülen Pelecypoda'lı kalın tabakalı kumtaşı fasiyesi (F4), Nummulites'li masif kumtaşı fasiyesi (F5), masif kumtaşı fasiyesi (F6)'dır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is investigated that the facies of the Upper Cretaceous-Middle Eocene Atbaşı Formation, Which is outcropped in the northern part of Kocaeli province. This information consist of sandstone-claystone alterations of formed in the deep sea environment and exhibited sedimantary flysch characteristic that were transported by turbidity flow. The Akveren Formation be as concordantly, which formed under the shallow-deep marine environments of the Upper Cretaceous-Lower Eocene age under the Atbaşı Formation. The Akveren Formation is also lateral transition with Atbaşı Formation. The upper limits of the unit is not observed due to the erosion. However, in the other regions of Kocaeli peninsula outside the study area, younger terrestrial deposits will be discordantly. In order to understand the facies characteristics of Atbaşı Formation, 9 thin sections and one measured stratigraphic section were investigated in the north and around İzmit. As a result of these examinations, Atbaşı Formation is defined 6 facies. These facies are; F1-Massive claystone, F2-Fine-medium bedded claystone with sandstone interbedded, which are though to have distal facies. F3-Fine-midium bedded sandstone facies with claystone interbedded, which are though to have middle facies. F4-Thick bedded sandstone facies with Pelecypoda, F5-Massive sandstone facies with Nummulites, F6-Massive sandstone facies, which are thougth to have proximal facies.