A study on foreign language anxiety of English for specific purpose students
Özel amaçlı İngilizce öğrenen öğrencilerin yabancı dil kaygıları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 575171
  2. Yazar: HELEN ÖZBAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DÖNERCAN DÖNÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, Mersin Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik bölümü öğrencilerinin yabancı dil öğrenme kaygılarını incelemeyi ve öğrencilerin bu kaygı ile nasıl başa çıktıklarını belirlemeyi amaçlamıştır. Bu çalışma için veriler, iletişim kaygısı, olumsuz değerlendirme korkusu, test kaygısı ve İngilizce dersi genel kayısı gibi dört kategorinin maddelerini içeren Horwitz, Horwitz & Cope (1986) ölçeği ve aynı ölçeğin Dalkılıç (2001) tarafından Türkçe 'ye uyarlanmış olan versiyonu,“sınıf içi yabancı dil kaygısı anketi”ve öğrencilerle yapılan görüşmelerden elde edilmiştir. İkinci ve üçüncü sınıf hemşirelik öğrencilerinden oluşan 50 kişilik bir öğrenci grubu tarafından yanıtlanan anketten elde edilen bilgiler içerik analizi yöntemiyle incelenmiş ve daha sonra öğrencilerle görüşmeler yapılıp onların kaygı ile baş etme yollarını ortaya koymuştur. Çalışmanın sonuçları uygulanan anketin sonuçlarına bağlı olarak katılımcıların orta derecede kaygılı olduğunu ortaya koymuştur. Son olarak, görüşme sürecinden alınan bilgilere göre öğrenciler, yabancı dil kaygısının bazı nedenleri ve etkileri olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca, bu duygunun üstesinden gelebilmek ya da onu azaltmak için önemsedikleri bazı yollardan bahsetmişlerdir. Çalışmanın yabancı dil öğretmenlerinin ve öğrencilerinin kaygı konusunda farkındalık düzeylerini arttıracağı ve bu konudaki araştırmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to investigate the foreign language anxiety of students at Nursing department of Mersin University Health School and to identify the ways to cope with that foreign language anxiety. The data for the study was collected through the Turkish version of Foreign Language Anxiety Scale by Horwitz, Horwitz & Cope (1986) which was translated by Dalkılıç (2001) and the semi-structured interviews consisting of a set of open-ended questions. The Foreign Language Anxiety Scale includes 33 items of four categories: communication apprehension, fear of negative evaluation, test anxiety and general anxiety of English class. The sample of the study consisted of 50 students attending second and third classes at Nursing department of Mersin University. The level of their anxiety was measured by 'Foreign Language Classroom Anxiety Scale' and the data obtained from the semi-structured interviews was analyzed and the participants ways to cope with foreign language anxiety were analysed. The results of the study showed that the participants were moderately anxious. The study is thought to contribute by expanding the awareness of both teachers' and learners' foreign language anxiety.