The effect of affective strategy training on speaking anxiety and self-regulation levels of EFL learners
Duyuşsal strateji eğitiminin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin konuşma kaygısı ve öz-düzenleme düzeylerine etkisi
  1. Tez No: 763407
  2. Yazar: FURKAN CANBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENA GÜL PEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Yabancı dil öğreniminde duygunun rolü yadsınamaz. Duyuşsal stratejiler ve duyuşsal strateji eğitimi üzerine yapılan çalışmalar çoğunlukla ilişkiseldir ve konuşma kaygısı ile öz düzenlemeyi birlikte ele almamıştır. Bu doğrultuda, mevcut çalışma, çevrimiçi duyuşsal strateji eğitiminin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin konuşma kaygısı ve öz düzenleme üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, temellendirilmiş karma yöntem deseninde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin doğusundaki bir devlet üniversitesinin İngilizce öğretmenliği bölümünde okuyan hazırlık sınıfı öğrencileri oluşturmuştur. Araştırma 2020-2021 eğitim öğretim yılı bahar döneminde İngilizce öğretmenliği bölümünde öğrenim gören 37 hazırlık sınıfı öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Nicel veri toplama işleminde Kişisel Bilgi Formu, Yabancı Dil Konuşma Kaygısı Ölçeği ve Öz-düzenleme Yabancı Dil Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklerin Cronbach's Alpha katsayıları hesaplanmış ve ölçeklerin güvenilir olduğundan emin olunmuştur. Araştırmanın nitel boyutunda ise öz düzenleme ve konuşma kaygısının her biri için 6 soru olmak üzere toplam 12 soru yer almıştır. Katılımcılar, Zoom programında yapılandırılmış görüşmelere katıldılar. Görüşmeler kayıt altına alındı. Eğitim faaliyetlerini geliştirme süreci yaklaşık bir ay sürmüştür. Etkinlikler araştırmacı tarafından literatür bilgisi doğrultusunda geliştirilmiş ve uzman görüşü alınmıştır. Etkinlikler, kaygıyı azaltma, kendini cesaretlendirme ve duygularına hakim olma gibi duyuşsal stratejilerle ilgiliydi. Her bir yapılandırılmış görüşme 20-25 dakika sürmüştür. Katılımcılara 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı Bahar döneminde 10 haftalık online duyuşsal strateji eğitimi verildi. Eğitimde duyuşsal dil öğrenme stratejilerine yönelik 36 etkinlik yer aldı. İlk hafta pilot çalışma yapıldı. Her hafta Zoom programı üzerinde 2 oturumdan oluşan online eğitim aldılar. Her oturum yaklaşık 2 saat sürdü. Online eğitim oturumlarında sesli düşünme protokolleri uygulandı. Eğitim sona erdiğinde son test için tekrar Yabancı Dil Konuşma Kaygısı Ölçeği ve Öz-düzenleme Yabancı Dil Ölçeğini doldurmuşlardır. Müdahale grubu eğitime ilişkin açık uçlu sorular yanıtlamış, kontrol grubuna ise genel okul eğitimleri ile ilgili açık uçlu sorular sorulmuştur. Nicel veri analizinde tanımlayıcı istatistikler (ortalama, yüzde ve standart sapma), ki-kare testi, Fisher'in kesin testi, Kolmogorov-Smirnov testi, Shapiro Wilk, bağımsız t testi, eşleştirilmiş t testi ve kovaryans analizi yapıldı. Nitel veri analizinde araştırmacı, yazıya dökülen formları birkaç kez satır satır okumuştur. İçerik analizi kullanıldı. Açık uçlu sorularla toplanan veriler araştırmacı tarafından kodlanmıştır. Benzer içeriğe sahip kodlar kategorize edilmiştir. Yazıya dökülen formlar üzerinde temalar ve alt temalar oluşturulmuştur. Ardından alanında iki uzman tarafından kontrol edildi. Belirli temalar halinde sunuldular. Katılımcıların yabancı dilde konuşma kaygısı düzeylerinin düşük olduğu ve belirli bir düzeyde öz-düzenleme becerileri olduğu görüldü. Çevrimiçi duyuşsal strateji eğitiminin, müdahale grubunun yabancı dilde konuşma kaygısını önemli ölçüde azalttığı ve öz düzenleme düzeylerini artırdığı bulundu. Kontrol grubunun ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Nitel veriler nicel verileri destekledi. Eğitimin birkaç dezavantajına rağmen, katılımcılar aldıkları duyuşsal strateji eğitimine yönelik olumlu bir yaklaşım sergilediler. Duyuşsal strateji eğitiminin etkilerini yabancı dilde konuşma kaygısı, öz düzenleme, eğitimin gelecek yaşamlarına katkısı ve olumlu-olumsuz yönleri açısından değerlendirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The role of affect in foreign language learning is undeniable. The studies on affective strategies and affective strategy training were mostly correlational and did not deal with speaking anxiety and self-regulation together. In line with this, the current study aims to examine the effect of online affective strategy training on speaking anxiety and self-regulation of EFL learners. The research was performed in grounded mixed method design. The research sample included the preparatory class EFL learners studying at English language teaching department of a state university in the east of Turkey. The study was conducted with the participation of 37 preparatory class EFL learners studying in English language teaching department in the spring semester of 2020-2021 academic year. Personal Information Form, Foreign Language Speaking Anxiety Scale and Self-regulation Foreign Language Scale were used in quantitative data collection procedure. Cronbach's Alpha coefficients of the scales were calculated and it was assured that the scales were reliable. In qualitative dimension of the research there were 6 questions for each of self-regulation and speaking anxiety, which made 12 question in total. The participants participated in the structured interviews on Zoom program. The interviews were recorded. The process of developing training activities took around a month. The activities were developed through the literature knowledge by the researcher and expert opinion was received. The activities dealt with affective strategies such as lowering your anxiety, encouraging yourself and taking your emotional temperature. Each structured interview took 20-25 minutes. The participants were presented online affective strategy training for 10 weeks in Spring semester of 2020-2021 academic year. The training had 36 activities about affective language learning strategies. A pilot study was done at the first week. Each week they received 2 online training sessions on Zoom program. Each session took around 2 hours. Think aloud protocols were implemented in online training sessions. When the training ended, they completed Foreign Language Speaking Anxiety Scale and Self-regulation Foreign Language Scale again for posttest. Intervention group responded open-ended questions regarding the training and control group were asked open-ended questions about their general school education. Descriptive statistics (mean, percentage and standard deviation), chi-square test, Fisher's exact test, Kolmogorov-Smirnov test, Shapiro Wilk, independent t-test, paired t-test and covariance analysis were done in quantitative data analysis. The researcher read the transcribed forms for several times line by line in qualitative data analysis. Content analysis was used. The data gathered via open-ended questions were coded by the researcher. The codes which had similar content were categorized. Themes and sub-themes were formed on transcribed forms. Then they were checked by two experts in the field. They were presented in specific themes. It was seen that the participants had a low level of FLSA and they were self-regulated at a certain level. It was found that the online affective strategy training significantly decreased FLSA and increased self-regulation levels of the intervention group. Pre-test and post-test scores of the control group did not differ significantly. The qualitative data supported the quantitative data. The participants showed a positive approach towards the affective strategy training they received despite few drawbacks of the training. They evaluated the effects of the affective strategy training in terms of FLSA, self-regulation, its contribution to their future life and its positive-negative aspects.