Kuzey Ege Havzası makrofit kompozisyonunun belirlenmesi
Determination of macrophyte composition of the North Aegean Basin
- Tez No: 575175
- Danışmanlar: PROF. DR. EVREN CABİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Akuatik makrofitler, diğer bir deyiş ile hidrofitler sulak alanların önemli bileşenlerinden biridir. Tanım olarak“makrofit”terimi, göz tarafından tür seviyesine kadar teşhis edilebilen suda yaşayan bitkiler için kullanılır. Makrofitler, Su Çerçeve Direktifi tarafından, tatlı suları biyolojik olarak izlemek için kullanılabilecek temel biyolojik gruplardan biri olarak kabul edilmektedir. Makrofitlerin sudaki vejetasyonun incelenmesi ve takip edilmesi, çevrenin ekolojik kalitesi hakkında bilgi edinmeyi sağlamaktadır. Ülkemiz; 25 hidrolojik havzaya sahiptir ve bu alanlardaki makrofit kompozisyonunun bilinmesi önemlidir. Bu çalışmada Kuzey Ege Havzasında bulunan 16 akarsudan, 4 dönemde toplanmış olan makrofit taksonları incelenmiştir. Örnekleme işlemleri akarsu noktalarında 100 m'lik transektler boyunca yapılmıştır. Örneklenen taksonlar prese alınarak ya da Kopenhag Çözeltisi içerisinde korunmuşlardır. Taksonların teşhisleri, teşhis anahtarları ve kitaplar aracılığı ile yapıldıktan sonra, havzanın makrofit kompozisyonu belirlenmiş ve her örnekleme dönemi için noktanın ekolojik durumunu değerlendirmek amacı ile IBMR hesaplamaları yapılmıştır. Yapılan hesaplamalar DOKAY Laboratuvar ve Mühendislik Hizmetleri (DOKAY-LAB) tarafından temin edilen fizikokimyasal değerlendirme sonuçları ile karşılaştırılmıştır Havzada yapılan örneklemeler sonucunda 72 farklı takson teşhis edilmiştir. IBMR sonuçları ile fizikokimyasal değerlendirme sonuçları 7 noktada paralellik göstermekle birlikte, 9 akarsu noktasında farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aquatic macrophytes, in other words hydrophytes, are one of the important components of wetlands. By definition, the term“macrophyte”is used for aquatic plants that can be identified by the eye to species level. According to Water Framework Directive; macrophytes are considered as one of the basic biological groups to monitor the fresh water biologically. The investigation and monitoring of macrophytes in the water provides information about the ecological quality of the environment. Our country; has 25 hydrological basins and it is important to know the macrophyte composition in these areas. In this study, macrophyte taxa collected from 16 river points in the North Aegean basin were examined. Sampling were performed along the 100 m transect at river points. The sampled taxa were taken to the press or preserved in Copenhagen Solution. Diagnosis of taxa was carried out by diagnostic keys and books. After the diagnosis the macrophyte composition of the basin was determined and IBMR calculations were made to evaluate the ecological status of the points for each sampling period. The calculations were compared with the results of the physicochemical evaluation provided by DOKAY Laboratory and Engineering Services (DOKAY-LAB). As a result of the study 72 different taxa were identified in the basin. Although the results of physicochemical evaluation with IBMR results are similar in 7 points, there are differences in 9 rivers.