Birmigham örneğinde endüstrileşme sonrası konut üretimi
- Tez No: 57522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHAN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Ülkemizdeki konut sorununa özellikle endüstrileşme ve kentleşme sonrası kazandığı. boyutlara çözüm getirmede daha önce yaşanmış benzer deneyimlerin değerlendirilmesinin faydalı olacağı bir gerçektir. Bu açıdan bu çalışmada, endüstrileşme sürecini 1 asır önce tamamlamış bir ülke olan İngiltere ve Birmingham örneğinin işlenmesi, bu ülke ve şehrin tecrübelerinin örneklenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda tez 4 ana bölümden oluşmaktadır. 1. Bölümde 18. yüzyıldan itibaren Avrupa'da endüstrileşmeyle birlikte gözlenen değişim incelenmiştir. 2. Bölümde bu çalışmada izlenen yol ve çalışmanın sınırlan tanımlanmış, neden Birmingham örneğinin seçildiği açıklanmaya çalışılmıştır. 3. Bölümde Birmingham şehri, coğrafi yaklaşımlarla tanıtılarak, tarihsel yaklaşım yoluyla endüstrileşme süreci anlatılmıştır. 4. Bölümde endüstrileşme ile başlayan konut tarihinin günümüze kadar incelendiği bölümdür. Bu ana bölümde, kent merkezinden dalgalar halinde yayılan konut gelişimi 3 ana başlıkta toplanmaktadır. Birincisi ; endüstriyel üretimin başlamasıyla kent merkezinde fabrikalar etrafında toplanan back to back konutlardır. İkincisi ; orta kuşak olarak tanımlanan, kent merkezinin sıkışması ve ulaşımın gelişmesiyle fabrikalardan uzaklaşan tunnel - back ve bye - law konutlardır. Üçüncü bölüm ise ; dış kuşak olarak tanımlanan bahçe şehir ilkelerinin ortaya konulduğu işçi konutlarını, gelişen teknolojiyle üretilen prefabrike konutları ve savaşlar sonrası yaşanan konut açıklarını kapamak için üretilen apartmanları ve çok katlı blokları içermektedir. Sonuç bölümünde ise 4. bölümde anlatılmaya çalışılan konut gelişim çizgisinin analizi yapılarak, Türkiye açısından nasıl sonuçlar çıkarabileceği tartışılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is quite beneficial to analyze and evaluate previous similar experiences to solve the housing problems in our country, especially in terms of post - industrialization and post - urbanization aspects. That is why it was aimed to exemplify the experiences of Birmingham city in England that has completed its industrialization period about a century ago. In that sense, the theses contain four main parts. In the first part, the change that was observed together with the industrialization in Europe since the 18 th. Century. In the second part, the procedure and limits of this study were defined and the reason for Birmingham example was explained. In third part, the industrialization period of Birmingham city was explained via historical background whereas the city was also exhibited from geographical point of view. It is fourth and final section in which the history of housing has been analyzed until today that had started with industrialization. In this main section the housing development starting from the city center and spreading amount the neighboring area was studied in three subs - groups. The first sub - group contains the back to back houses built around the city factories that started with industrial production. The second is the tunnel - back and bye - law houses that have approached away from the jammed city center and difficult commuting access. They are also referred as middle - range. Third sub - group contains the worker houses in ( compliance with garden -city concepts and apartments and multi - floor blocks that were built to compensate the housing deficit of post - war. These houses are referred as long range. In the conclusion section the housing development line was analyzed referring to the fourth section and possible outcomes and results for Turkey were discussed.