Termik santrallerde SO2 ve NOx kontrolü
  1. Tez No: 57521
  2. Yazar: SÜLEYMAN HAKAN SEVİLGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ BEKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Termik santrallerde elektrik üretiminin en büyük dezavantajı, baca gazı içerisinde meydana gelen S02, N0X, toz, yanmamış hidrokarbonlar, CO gibi kirleticilerin bulunmasıdır. Bu kirleticilerin çevreye olan olumsuz tesirleri Desülferizasyon ve Denitrifikasyon üniteleri kurularak azaltılmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmada termik santrallerde SO? ve NOx kontrolü incelenmiştir. İncelemede yakıtlardan kükürtün giderilmesi, yanma odasında SO? ve NOx'in ayrı ayrı arıtılması yönündeki araştırmalar baz alınmıştır. Ayrıca S02 ve NOx 'in aynı arıtıcı akışkanla kombine kontrol yöntemlerinden bahsedilmiştir. Bu konuda Dünyada yapılanlar ve Japonya gibi gelişmiş bir ülke ile ülkemizdeki çalışmalar saptanmıştır. Sonuç kısmında ise maliyet faktörü dikkate alınarak Türkiye ve Dünya'da yapılması gerekenler ifade edilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The biggest disadvantage of producing electricity in the power plant is that the formation of pollutants such as S02, NOx, CO, dust and unburned hydrocarbons in the flue gas. The negative effects of these pollutants to the environment can be decreased by using Denitrification and Desulphurazation systems. In this article, it has been indicated the control of SO2 and NOx in the power plants. Denitrification of fuel, separation of S02 and NOx in the cumbustion chamber, and, the refinement of S02 and NOx from the flue gas, have been taken as basis in this research. In addition, it has been mentianed of refining S02 and NOx with the same liquid by using combined control systems. The studies in this subject in the world and the comprasion of the researchs which were done both in Japan that is very improved country in this field, and in Turkey, have been presented. In the final port, the necessary works which must be done in TÜRKİYE and, also in the world, have been expressed by analyzing the economic principles and factors.