Güç sistemlerinde bulanık mantık uygulanması
  1. Tez No: 57523
  2. Yazar: MUĞDEŞEM TANRIÖVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİN GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Belli bir dönem güç sistem işletimi sabit yük şartlan altında göz önünde bulunduruluyordu. Bununla birlikte aktif ve reaktif güç ihtiyacı hiçbir zaman sabit değildir ve bunlar sürekli olarak artan veya azalan eğilimler gösterirler. Bundan dolayı turbo generatöre olan buhar girişi (veya hidro generatöre olan su girişi) aktif güç ihtiyacıyla eşleştirilmek için sürekli regule edilmelidir. Aynı şekilde reaktif güç ihtiyacı da sürekli olarak kontrol edilir. Aksi halde değişik sistem baralarındaki gerilim, olamsı gerekenden daha fazla olur. Geniş ve modern enterkonnekte sistemlerde el ile düzeltme mümkün değildir. Ve bundan dolayı, otomatik üretim ve gerilim regüle ekipmanları herbir generator üzerinde kurulur. Bu çalışmada yukarıda analtılan kontrol işlemleri radyal bir hatta, ve sonsuz güçlü bir barada herbir generator ünitesi için, bulanık denetleyici kullanılarak gerçekleştirilmiştir ve simülasyon neticeleri verilmiştir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Power system operation considered so far was under conditions of steady load. However, both reactive and active power demands are never steady and they continually change with the rising or falling trend. Steam input to turbo generators (or water input to hydro-generators) must, therefore, be continuously regulated to match the active power demand. Also the excitation of generators must be continuously regulated to match the reactive power demand with reactive generation, otherwise the voltages at various system busses may go beyond the prescribed limits. In modern large interconnected systems, manual regulation is not feasible and therefore automatic generation and voltage regulation equipment is installed on each generator. In this study, control actions are described above was fulfilled on each generations units in radial and infinite bus systems by using fuzzy controller and its simulation results was given.