S355J2+N malzemelerin elektrocuruf kaynak yöntemi ile kaynaklanabilirliği ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
The investigation of weldability and mechanical properties of S355J2+N materials by electroslag welding method
- Tez No: 575220
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN APAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüz metal işleri endüstrisinde kaynak hayati bir öğe olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelişen teknoloji ile beraber daha efektif, ekonomik ve uygulanması kolay kaynak metotları ortaya çıkmaktadır. Bu yöntemlerden birisi olan elektrocuruf kaynağı özellikle iri ve kalın cidara sahip malzemelerde etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Elektro cüruf yöntemiyle yüksek kaliteye sahip ürün elde edilebilmektedir. Kontrollü katılaşma yapısal bütünlüğü arttırmaktadır. Bu yüzden elektrocuruf yöntemi yüksek teknoloji gereken endüstri kollarında kullanılan yüksek performanslı malzemelerin üretiminde tercih edilen bir yöntem olmaktadır. Bu kaynağın uygulanması, yapılan kaynak sırasında ortaya çıkan cürufun verilen elektrik akımına karşı direnç göstermesi ile yüksek ısıya ulaşması ve bu ısının kaynakta kullanılması prensibine dayanır. Kaynak sırasında ortaya çıkan ısının efektif bir biçimde kullanılması, ana metale aktarılan ısının oldukça yüksek olması gibi olgular nedeniyle özellikle kalın kesitli malzemelerin kaynatılmasında kullanılan bir yöntemdir. Herhangi bir şekilde çelik içerisine karışan inklüzyonlar şekil, bileşim, yoğunluk ve boyutlarına bağlı olarak çeliğin yüzey özellikleri, derin çekme, yorulma, darbe dayanımı ve kopma dayanımı gibi mekanik özelliklerini olumsuz yönde etkilerler. Bu olumsuz etkileri gidermek için kullanılan yöntemlerinin başında elektro cüruf ergitme yöntemi bulunmaktadır. S355J2+N yapısal çelik, yüksek dayanımlı, düşük alaşımlı yapısal çeliktir. Özellikle çelik konstrüksiyonlu yapılar, köprü parçaları ve gövdesi, deniz kıyılarındaki yapısal konstrüksiyonlar, güç üretim tesisleri, madencilik ekipmanları, yük taşıyıcılar ve rüzgâr tribünlerinin üretimde yaygın bir kullanıma sahiptir. Yapılacak bu çalışma ile S355J2+N malzemelerin elektrocuruf kaynak yöntemi ile kaynaklanabilirliği araştırılacaktır. Yapılan kaynak işlemi sonrasında kaynakların mekanik özelliklerini belirlemek amacıyla çeşitli mekanik testler uygulanacaktır ve kaynak yönteminin mekanik ve mikroyapıdaki değişimlerini gözlemleyerek kayıt altına almak suretiyle yorumlanmasını sağlamak için çeşitli materyallerden, elektron mikroskoplarından, tahribatlı ve tahribatsız muayene yöntemlerinden, sertlik ölçme yöntemlerinden ve çeşitli deney düzeneklerinden yararlanılarak tez çalışmasının bitirilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's metalworking industry, resource is emerging as a vital element. With the developing technology, more efficient, economical and easy to apply welding methods are emerging. One of these methods, the electrode material is used effectively in materials with large and thick walls. High quality product can be obtained by electro slag method. Controlled solidification increases structural integrity. Because of this, electrosurfing is the preferred method for the production of high performance materials used in high tech industries. The application of this source is based on the principle that the slag generated during welding is able to reach high temperature with resistance to the supplied electric current and to use this heat at source. The effective use of heat generated during welding is a method used especially for boiling thick-walled materials because of the fact that the heat transferred to the base metal is very high. Any inclusions in steel will adversely affect the mechanical properties such as steel surface properties, deep drawing, fatigue, impact resistance and break strength depending on shape, composition, density and size. Electro-slag smelting method is one of the methods used to get rid of these negative effects. S355J2 + N is structural steel, high strength, low alloy structural steel. Especially steel constructions, bridges and trunks, seashore structural constructions, power generation facilities, mining equipment, load carriers and wind turbines have a widespread use in production. This work will investigate the weldability of S355J2 + N materials by electroshooting method. After the welding process, various mechanical tests will be applied to determine the mechanical properties of the welds, and various mechanical, microstructural, and microstructural changes can be observed and recorded by observing and recording the changes in mechanical and microstructural properties. By using electron microscopes, destructive and non-destructive testing methods, hardness testing methods, to be completed.