Tekirdağ Çerkezköy-Çorlu güzergahından geçen Çorlu Deresi suyunda ve yakın çevresi topraklarında ağır metal kirliliğinin araştırılması
The investigation of heavy metal pollution in near surrounding soils and in water Çorlu Stream between Çerkezköy and Çorlu
  1. Tez No: 575219
  2. Yazar: ZAFER VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU BOYRAZ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada, Ergene Havzasına dökülen akarsu sisteminin önemli bir kolu olan Çorlu Deresi hattı boyunca su örnekleri için 15 istasyon ve toprak örnekleri için 20 istasyon belirlenmiş ve her istasyondan 3 örnek alınarak bazı fizikokimyasal ve ağır metal analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar ile geçmiş yıllarda yapılan çalışmalar karşılaştırılarak kirlilik düzeyi ve son yıllarda yapılan ıslah çalışmalarının etkisinin ölçülmesi hedeflenmiştir. Su örneklerinde yapılan bazı fizikokimyasal (pH, EC, % Na+, Ca+2 + Mg+2, K+, CO3-2 - HCO3-, RSC, ESP, SAR ve Sulama Suyu Sınıfı) analiz sonuçları değerlendirildiğinde Na+ (mg/L) değerinin IV. sınıf su olduğu saptanmış olup sulama suyu sınıfı açısından değerlendirildiğinde ise 5. 6. 7. 8. 9. ve 10. İstasyonların C3-S1 sınıfında olduğu görülmüştür. Ağır metal analiz sonuçları açısında değerlendirildiğinde ise; Zn, Cu, Cr, As, Cd, Pb, Ni sonuçlarında herhangi bir sorun gözlenmemiştir. Ayrıca geçmiş yıllardaki analiz sonuçlarına göre bazı parametrelerde iyileşme olduğu görülmüştür. Fe ve Mn elementlerinin analiz sonuçlarına ilişkin değerler sırayla; 587-8969,7; 120,5-329,7 μg/L olarak tespit edilmiş olup Fe elementinde 9. ve 10. istasyonlarında, Mn elementinde ise 2. 5. 6. 7. 8. 9. 10. istasyonların izin verilen sınır değerlerini aştığı saptanmıştır. Toprak örneklerinde ise fizikokimyasal ve ağır metal analizleri yapılmıştır. Fizikokimyasal analiz sonuçlarına göre ciddi bir sorun saptanmamış olup ağır metal analiz sonuçlarına göre; Cu, Zn, Pb, Cd, Ni, Cr, Cd, Ni, Hg, Sn, Co ve As sonuçları izin verilen sınır değerlerinin altında olduğu tespit edilmiştir. Ba elementi analiz sonuçları ise 135.5-389.7 mg/kg olarak ölçülmüş ve izin verilen sınır değerlerinin üstünde sonuç verdiği görülmüştür. Ergene havzasının iyi nitelikli ve verimli topraklarının ve bu havzayı besleyen su kaynaklarının çevre kirliliğine maruz kalmaması için Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği ve Toprak Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği' ne uygun hareket edilmesi gerekmektedir. Ayrıca ıslah çalışmalarının aksamadan devam edilmesi ve gerekli kontrollerin yapılması için özen gösterilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, 15 stations for water samples and 20 stations for soil samples were determined along Çorlu Stream which is an important branch of the Ergene Basin. In this study, 3 samples were taken from each station and some physicochemical and heavy metal analyzes were performed. It was aimed to measure the pollution level and the effect of the improvement studies in recent years by comparing the results obtained with previous years. When the results of some physicochemical (pH, EC, Na, Ca+2 + Mg+2, K+, CO3-2 - HCO3-, RSC, ESP, SAR and Irrigation Water Class) analysis were evaluated in the water samples, Class IV for Na + (mg / L) value of and Class C3S1 on the 5, 6, 7, 8,9 and 10th stations of the irrigation water class was found . In terms of the results of heavy metal analysis; no problems were observed in the results of Zn, Cu, Cr, As, Cd, Pb, Ni. In addition, it has been observed that there has been improvement according to the results of analysis in the past years. The values of the analysis results of Fe and Mn elements are; 587 to 8969.7; 120,5-329,7 μg / L. It is seen that the 9th and 10th stations have exceeded the permissible limit values in the 9th and 10th stations in the Fe element and the 2nd 5th 6th 7th 8th in the Mn element. In the soil samples, physicochemical and heavy metal analyzes were performed and no serious problem was found in the results of physicochemical analysis. According to the results of heavy metal analysis; the results of Cu, Zn, Pb, Cd, Ni, Cr, Cd, Ni, Hg, Sn, Co and As are below the permissible limit values. The results of the Ba element analysis were measured as 135.5-389.7 mg / kg and the results were above the permitted limit values. Water and the Soil Pollution Control Regulations should be followed in order to ensure that the well-qualified and fertile soils of the Ergene basin and the water resources that feed this basin are not exposed to environmental pollution. In addition, care should be taken to ensure that breeding activities continue without interruption and necessary checks are carried out.