Anadolu güzel sanatlar liseleri 9. sınıf piyano dersi öğretim programında yer alan kazanımlara ulaşılma durumları (Osmaniye Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi örneği)
The statuses of achieving the gains in the education program of anatolian fine arts high schools 9th grade piano courses (Osmaniye Abdurrahman Keskiner Fine Arts High School case study)
- Tez No: 575221
- Danışmanlar: PROF. NURAY ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmada, Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri 9. sınıf piyano dersi öğretim programında yer alan kazanımlara ulaşılma düzeylerinin saptanması amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için, örneklerm olarak Osmaniye Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesinde öğretmen ve öğrenciler ile görüşmeler yapılmış olup, örneklem öğrenci grubuna, bilişsel kazanımlara yönelik“Bilgi Testi”ve devinişsel kazanımlara yönelik“Beceri Testi”uygulanmıştır. Öğretmen ve öğrenci görüşmeleri sonucunda, haftalık piyano ders saatinin yetersiz kaldığı ve okulun fiziki şartlarının öğrenciler açısından yeterli olmadığı görülmüştür. Bilgi ve beceri testlerinin değerlendirilmesi sonucunda, AGSL'de uygulanan piyano dersinin bilişsel kazanımlarının gerçekleşme düzeyi“yeterli öğrenme düzeyi”olarak, devinişsel kazanımların gerçekleşme düzeyinin“geçerli öğrenme düzeyi”ne ulaşamadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to determine the achievement levels of gains in the education program of Anatolian Fine Arts High School (AGSL) 9th grade Piano courses. In order to realize this, interviews were conducted with the sample space, which consists of teachers and students of Abdurrahman Keskiner Fine Arts High School. A“Knowledge Test”and a“Talent Test”were applied to the student sample for assessing cognitive and psycho-motor gains respectively. As a result of teacher and student interviews, it was concluded that number of weekly piano lessons were inadequate and the physical conditions of the school were not favorable from students' perspective. After evaluating the knowledge and talent tests, it was found that piano courses in AGSL could not achieve“adequate learning level”for cognitive gains and“effective learning level”for psycho-motor gains.