Mobilya işletmelerinde hizmetkâr liderlik anlayışının girişimcilik eğilimleri üzerine etkisi: ege bölgesindeki mobilya işletmelerinde bir uygulama
The effect of servant-leadership to entrepreneurship tendency: An application at furniture enterprises in aegean region
- Tez No: 575253
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Mühendislik Bilimleri, İşletme, Wood Products, Engineering Sciences, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada amaç, mobilya işletmelerindeki yöneticilerin hizmetkâr liderlik anlayışının girişimcilik eğilimlerine etkisinin ne durumda olduğunu açıklamaktır. Çalışma Ege Bölgesinde faaliyette bulunan mobilya işletmelerindeki araştırma geliştirme, üretim geliştirme (Ar-Ge/Ür-Ge) ve idari yönetim personeline uygulanmıştır. Söz konusu işletmelerdeki idari yönetim personelinin çalışmalarını yaparken kişisel insiyatif-tercih kullanmada sıkıntı çektiği ve işletme çıkarlarını korumada yetersizlik olduğu gözlemlenmiştir. Yapılacak bu çalışmayla bu sorunları ortaya çıkarmaya ve analiz edilmeye çalışılacaktır. Çalışmanın bir diğer amacı günümüz mobilya işletmelerinde kabullene gelen hizmetkâr liderlik anlayışının girişimcilik-yenilikçilik eğilimine etkisinin ne durumda olduğunu saptamaya çalışmak ve sorunların çözümüne yönelik alternatifler önermektir. Grup astlarıyla veya üstleriyle olumlu yönde ilişki içinde olan, takım üyelerini motive eden hizmetkâr liderlik anlayışı; işletmede çalışan herkese ilgi duyan, kutlama, tebrik etme, hediye alma, yakınlık atmosferi oluşturan, kişisel problemleri çözen, koçluk yapma ve girişimcilik davranışları sergileyen bir anlayış tarzdır. Bu çalışmayla, Ege bölgesindeki mobilya işletme yöneticilerinin hizmetkâr liderlik anlayışının girişimcilik eğilimlerine etkisinin ne durumda olduğu açıklanmış olup aralarında anlamlı pozitif yönlü bir ilişki olduğu ve girişimcilik eğiliminin daha çok çıraklık eğitimi ve mobilya mesleki uygulama eğitimi alan çalışanlarda daha fazla görüldüğü çıkmıştır. Cinsiyet ve yaş etkeninin hizmetkâr liderlik ile girişimciliği etkileyemediği fakat çalışanların hizmet süresinin bahsi geçen liderlik anlayışını olumlu etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study explains the stituation of the effect of Servant- leadership to entrepreneurship tendency of managers at furnitures enterprises. The study will be applied to the research and development, production development personnels in furniture enterprises which are active in Aegean region. It is observed that there is a lack of enterprises benefits protection and management personels have difficulty in using their own preference in mentioned enterprises. By this study it is tried to designate and analyse the problems. Another purpose of the study; it proposes alternatives to solve the the problems and tries to define the effect of accepted servant leadership perceptiveness to entrepreneurship tendency in todays furniture enterprises The sense of servant leadership, which has a positive relationship with group members and motivates the team workers, is a style that takes interest in everyone in the management, forms an atmosphere of celebration, receiving a present and intimacy, solves the personal problems and displays the behaviors of coaching and entrepreneurship. This study has explained the effect of the sense of servant leadership in furniture managers in the Aegean region upon entrepreneurship tendencies and determined that there is a significant and positive relationship between them and that the entrepreneurship tendency is mainly observed in individuals receiving the apprenticeship training and vocational training on furniture. It has been concluded that gender and age do not affect the servant leadership and entrepreneurship, however, the duration of service affects the aforementioned sense of leadership.