Doğrusal olmayan göreli türevsel etkileşimlerin 40 ca çekirdeğini uygulanması
Application of relativistic non-linear derivative interactions in 40 ca finite nuclei
- Tez No: 575254
- Danışmanlar: PROF. DR. SERBÜLENT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde; bütün mertebelerde non-lineer türevsel etkileşmeleri içeren Ortalama Alan Modeli, Thomas Fermi yaklaşımında atom çekirdeğine uygulanmıştır. Literatürde nükleer madde için uygulanan bu model tez kapsamında küresel simetrik 40 Ca çekirdeğine uygulanarak mezon alanlarının, baryon alanlarının yarıçapa göre değişimi ve nükleon başına bağlanma enerjileri hesaplanmıştır. Ayrıca ele alınan çekirdeğin etkin yarıçapı, yüzey enerjisi ve spin-orbit etkileşim potansiyeli yarıçapın fonksiyonu olarak hesaplanmıştır. Sonuçlar lineer Walecka modeli ile karşılaştırılmıştır. Hesaplama sonucunda non-lineer türevsel modelin kesme parametresi Λ enerji ve baryon sayısı sınırları dahilinde 896 MeV bulunmuştur. Bu değer nükleer madde için bulunan kesme değerinden (770 MeV) daha büyüktür.
Özet (Çeviri)
In this thesis; the relativistic Mean Field Theory, which includes non-linear derivative interactions in all orders, was applied to atomic nucleus in the Thomas-Fermi approach. In the literature this model was applied for nuclear matter calculations where in this thesis the model is applied to the spherical symmetrical 40 Ca nucleus for the calculation of the meson fields, the baryon fields as a function of nuclear radius and the nuclear energies per nucleon. Additionally we also calculated effective nuclear radius, surface energy and the spin-orbit interaction potential as a function of radius. The results were compared with the linear Walecka model. As a result of the calculations, the cut-off parameter of the non-linear derivative model Λ was found to be 896 MeV within the limits of energy and baryon number. This value is found to be greater than the cut-off value (770 MeV) for nuclear matter.