İnce dönel kabukların dönel simetrik yükler altında integrasyon matrisi yöntemi ile çözümü
  1. Tez No: 57526
  2. Yazar: NİHAL TÜMÜNE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK YÜKSELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu çalışmada, dönel simetrik dış yük ve ısı değişimi etkisindeki dönel kabuk sistemlerin kesit tesirleri ve yer değiştirmelerinin integral matris yöntemiyle sayısal hesabı önerilmektedir. Bir bilgisayar programı hazırlanmış ve yöntem çeşitli problemlere uygulanmıştır. Birinci bölümde, integral matris yöntemiyle ilgili ön açıklamalar yer almaktadır. İkinci bölümde lineer kabuk teorisinden bahsedilmektedir. Üçüncü bölümde ince dönel kabuk diferansiyel denklemleri birinci dereceden adi diferansiyel denklemler şeklinde yazılmış ve integral matris yöntemiyle cebirsel denklem takımına dönüştürülmüştür. Dördüncü bölümde sayısal uygulamalar verilmiştir. Beşinci bölümde sonuçlar ve öneriler yer almaktadır. Eki 'de hazırlanmış olan bilgisayar programının kullanımı açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STATICAL SOLUTION OF THIN SHELLS OF REVOLUTION UNDER AXIALLY SYMMETRICAL LOADS BY THE METHOD OF INTEGRATING MATRICES. In this study, the method of integrating matrices is proposed to find the sress- resultants, stress-couples and the displacement of thin shells of revolution subjected to a axially symmetrical loads and temperature change. For this purpose a computer program is made and it is applied to different problems. In the first chapter, an introduction to the subject is made. General information about the linear theory of thin shells of revolution is given in the second chapter. In the third chapter, differential equations of thin shells of revolution are presented as first order ordinary differential equations. The first order ordinary differential equations are then converted into a set of algebraic equations by using the integrating matrix method. In the fourth chapter, several numerical applications and the comparisons of results obtained here with the ones obtained by the other studies are given. Concluding remarks are given in the fifth chapter. Appendix 1 is included in order to explain how the prepared program can be used. VI