İnce dönel kabukların sonlu farklar yöntemi ile statik analizi
Statical analysis of thin shells of revolution by using finite differences
- Tez No: 84987
- Danışmanlar: PROF. DR. R. FARUK YÜKSELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışmada, dönel simetrik dış yük etkisi altındaki dönel kabukların mambran ve eğilmeli sayısal çözümleri sonlu farklar yöntemi yardımıyla yapılmıştır. İlk aşamada dönel kabukların keyfi yükler altında denge denklemleri, bünye denklemleri ve kinematik bağıntıları (diferansiyel ve cebirsel denklemler) yazılmış, daha sonra bu çalışmanın asıl konusu olan dönel simetrik yükleme altındaki dönel kabukların içerdiği özel haller ve yaklaşımlar için alan denklemleri elde edilmiştir. Alan denklemlerinde diferansiyel denklem olanlar, ileri farklar formülleri ile cebirsel denklemlere dönüştürülmüştür. Böylelikle, alan denklemlerinin hepsi cebirsel hale getirilmiştir. Sözkonusu cebirsel denklemlerdeki bilinmeyenlerin (kesit tesirleri ve yerdeğiştirmeler) Gauss eliminasyon sayısal yöntemi yardımıyla ve Fortran 77 yazılım dilinde hazırlanmış bir bilgisayar programı kullanılarak hesaplanması yoluna gidilmiştir. Konuyla ilgili çeşitli problemlerin sayısal çözümü yapılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the numerical membrane and bending solutions of shells of revolution under axisymmetrical external loads are made by using the method of finite differences. Firstly, the equilibrium equations, constitutive equations and the kinematical equations, some of which are differential equations and some of which are algebraical equations are written. Then, the field equations corresponding to special cases and approximations are obtained. The differantial equations, among the field equations, are converted to algebraical equations by using forward differences. Thus, all of the field equations have been expressed in algebraical forms. The unknowns, stress-resultants and displacements, in the mentioned algebraical equations are aimed to be determined by using the Gaussian elimination method through a computer programme which is prepared by Fortran 77. Various illustrative problems about the subject have been solved numerically.