Karaman ili Ayrancı sulama birliğinin işletmecilik yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of Ayranci water user association in respect to management
- Tez No: 575269
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİTHAT DİREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, Karaman ili Ayrancı Sulama Birliği'nin örgütsel durumu ve işletmecilik açısından sorunları incelenmiştir. Bu amaçla çalışmada kullanılan veriler sulama sahasındaki çiftçilerle birebir görüşülerek elde edilmiştir. Araştırma sonucunda; 2006 yılında kurulan Ayrancı Sulama Birliğinde 2017 yılı itibariyle 232 kayıtlı üyesinin bulunduğu, birliğe kayıtlı olmaksızın 909 üreticinin de birlikten fayda sağladığı belirlenmiştir. Ayrıca birliğin brüt 5.438 net 4.600 hektarlık sulama alanında, %175,85'lik sulama oranı ile %70,56'lık yatırım geri dönüş oranına sahip olduğu tespit edilmiştir. Araştırma alanında faaliyet gösteren çiftçilerin %57,75'inin ilköğretim mezunu olduğu görülmüştür. Buna rağmen çiftçilerin %46,48'inin sulama suyu kalitesini bildiği, %42,25'inin tarımsal sulama zamanını tecrübe ile tespit ettiği, %39,44'ünün sulama birliğinden tarımsal sulama hakkında yeterli bilgi desteği aldığı görülmektedir. Öte yandan çiftçilerin %42,25'inin Ayrancı Sulama Birliğinin sulama organizasyonundan memnun olduğu ve %88,73'ünün ise sulama fiyatlarının pahalı gördüğü tespit edilmiştir. Bu çalışma sonucunda; birliğin örgüt yapısı ile personelin eğitim durumu, su dağıtım ve mali performansları açısından kaynaklanan sorunlarının olduğu tespit edilmiş ve buna uygun çözüm yolları geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, organizational status and problems in Ayrancı Irrigation Association located at Karaman province are examined. For this purpose, the information relevant to research was obtained from farmers by using individually survey method. In result, the number of the farmers registered and unregistered in such association was 232 and 909, respectively. Although union had command irrigation area of 5,438 hectares, net 4,600 hectares, it has reached up 10.000 ha at present. Irrigation ratio was about 176% with an investment return ratio of about 71%. The most of the farmers, about 58%, are primary school education. About 47% of farmers had information about the irrigation water quality. The ratios of decision of irrigation time in accordance of past experiences of farmers and suggestion of the association were found as about 42% and 40%, respectively. The ratios of farmers who are satisfying from the association was calculated as about 42%. The most of the farmers, about 88%, examines in such study were stated that water price was expensive. Farmers should be more involved for the agricultural water management to success efficient water use in agriculture. In that regard, there should be strong cooperation between farmers and water organizations especially for arid and semi-arid regions such as Karaman province of Turkey.