XVI. yüzyıl dîvân şiirinde yazı malzemeleri ve yazının mekânları
Writing materials and writing spaces in XVI. century divan poetry
- Tez No: 575271
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUCAHİT KAÇAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada XVI. yüzyıl dîvân şiirinde yazı malzemeleri ve yazının mekânları araştırılmıştır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; kalem, mürekkep, cetvel, hokka, pergel, kalemtıraş, divit gibi yazı malzemelerinin şiirde işleniş biçimi incelenmiştir. İkinci bölümde; birer yazı mekânı olan kâğıt, defter, duvar, kapı, muska, mezar taşı, levh-i debistân gibi kelimelerin şiirde kazandığı anlamlara bakılmıştır. XVI. yüzyılda oluşturulmuş on altı dîvân tezin inceleme alanıdır. Bu dîvânların beyitlerinde, bahsi geçen malzeme ve mekânlar taranmıştır. Her başlık için yapılan tarama sonucunda elde edilen beyitlerden, birbirinden farklı ve orijinal anlamlar taşıyanları seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the writing materials and the spaces of writing in the 16th century Diwan poetry have been searched. The study consists of two parts. In the first part, the using methods of some writing materials such as pen, ink, ruler, ink pot, dividers, pencil sharpener and divit in poetry have been examined. In the second part, the meaning of some words that they gained it in the poem such as paper, notebook, wall, door, amulet, tombstone and levh-i debistân which are writing places, have been investigated. Sixteen diwan books, which was formed in the 16th century, are the study area of the thesis. Inside the couplets of this diwans, the mentioned materials and spaces were scanned. Each of the couplets obtained as a result of the scan for each title, different and original meanings were selected.