Unveiling the role of perceived partner responsiveness in the link between emotional disclosure and well-being: A comparison of Turkish and Dutch young adults
Duyguları açma ve esenlik arasındaki ilişkiyi açıklamada algılanan partner duyarlılığının rolü: Türk ve Hollandalı genç yetişkinlerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 575273
  2. Yazar: DUYGU TAŞFİLİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE SELÇUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Mevcut araştırmanın temel amacı, algılanan partner duyarlılığının duyguları romantik bir partnere açmaya istekli olma ile psikolojik esenlik arasındaki ilişkide ne ölçüde rol oynadığını test etmektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın hipotezleri, içinde yaşayan bireylerin benlik tanımları ve iletişim biçimleri açısından kültürel farklılık gösterdiği bilinen iki ülke olan Türkiye ve Hollanda'dan genç yetişkinler üzerinden kültürlerarası bir karşılaştırma yapılarak test edilmiştir. Araştırmaya 18-40 yaşları arasında, hâlihazırda romantik bir ilişkisi olan toplam 853 katılımcı (Türkiye örneklemi için n = 447 ve Hollanda örneklemi için n = 406) çevrimiçi bir anket aracılıyla katılmıştır. Duyguları açma; olumlu, olumsuz ve genel olarak duyguları açma olarak ayrı ayrı modellerde test edilmiştir. Analizler sonucunda, genel olarak duyguları açmanın psikolojik esenliği olumlu şekilde yordadığı gözlenmiş; ancak algılanan partner duyarlılığı ile duyguları açmanın karşılıklı etkisi anlamlı bulunamamıştır. Bununla birlikte, olumlu duyguları açma pozitif ve anlamlı şekilde esenliği yordamakta; fakat aynı etki olumsuz duygular için anlamlı görülmemektedir. Ayrıca, bahsi geçen bu bulgular her iki ülkeden katılımcılar için de benzer şekilde gözlenmiştir. Kontrol değişkenleri modellere dâhil edildiğinde de sonuçlar aynı kalmıştır. Araştırmanın sonuçları özellikle olumlu duyguları romantik partnerlere açmaya istekli olmanın, algılanan partner duyarlılığı ve araştırma kapsamında ele alınan kontrol değişkenlerin etkisinin ötesinde hem Türk hem de Hollandalı genç yetişkinlerin psikolojik esenliğini olumlu şekilde yordadığını ortaya koymuştur. Her iki ülke için ortaya konulan benzer sonuçlar, alanyazındaki mevcut diğer çalışmalar ele alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary goal of this research was to examine whether the association between willingness to disclose emotions to a romantic partner and psychological well-being is moderated by perceived partner responsiveness. This question was tested across Turkey and the Netherlands, two different cultural contexts in terms of self-views and communication patterns, to see possible cross-cultural differences. A total of 853 (n = 447 for Turkey and n = 406 for the Netherlands) young adults (18–40 age), who are in romantic relationships, had taken part in the present investigation via filling an online survey. Disclosure of different types of emotions was tested in separate models. Results revealed that emotional disclosure in general significantly and positively predicted psychological well-being; however, perceived partner responsiveness did not moderate the role of emotional disclosure in psychological well-being in both countries. Additionally, results did not support the main effect of negative emotional disclosure when all of the variables were in the model. Thus, the findings indicated that higher willingness to disclose emotions, especially positive ones, to romantic partners predicted greater psychological well-being for both Turkish and Dutch young adults above and beyond the influence of perceived partner responsiveness and covariates. By displaying the connections between psychological well-being, emotional disclosure, and perceived partner responsiveness in two different cultural contexts, findings of the present study extended existing literature and highlighted the value of positive emotional disclosure to romantic partners for the psychological well-being of young adults. Findings from this study were discussed based on previous literature findings.