Between text and monument: Unveiling the architectural historiography of the temple of Augustus and Roma at Ancyra
Metin ve anıt: Ankyra'daki Augustus ve Roma Tapınağı'nın mimarlık tarihyazımı açılımları
- Tez No: 917728
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA NAZİYET GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Sanat Tarihi, Archeology, Architecture, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 481
Özet
Bu tez, Ankyra'daki Augustus ve Roma Tapınağı'nı kapsamlı bir tarihsel incelemeye tabi tutarak, metinsel analiz ile maddi kanıtları bir araya getirme odaklı bir yöntem benimsemektedir. Fiziksel anlamda bir kazıya benzer şekilde, tarihsel kayıtlar, seyahat literatürü ve arkeolojik belgeler üzerine derinlemesine bir çalışma yürüterek, henüz açığa çıkmamış verileri, algıları ve önyargıları açığa çıkarmaktadır. Araştırma, metinsel ve maddi kanıtların birbirinden bağımsız varlıklar değil, aksine ilişki içerisinde ve birbirini tamamlayan unsurlar olduğu; bu sayede Augusteum'un, değişen sosyokültürel ve siyasi bağlamlara göre farklı aktörler tarafından nasıl algılandığını ve yeniden yorumlandığını açığa çıkaran bir anlayışa dayanmaktadır. Bu bütünleşik yaklaşım, tapınağın değişen anlamına dair yeni bakış açıları sunmayı ve onu dinamik bir kültürel ve tarihsel miras olarak öne çıkarmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation undertakes a thorough historiographical examination of the Temple of Augustus and Roma at Ancyra, employing a focused methodology that integrates textual analysis with material evidence. Analogous to a physical excavation, the study delves into historical records, travel literature and archaeological documentation, revealing layers of embedded facts, perceptions and biases. This endeavour is based on the premise that textual and material evidence should not be treated as isolated entities but as interconnected components that illuminate how the Augusteum was perceived and re-interpreted by different actors in response to the ongoing transformations of the sociocultural and political contexts. By doing so, this integrated approach aims to offer fresh perspectives on the evolving significance of the temple, emphasising its role as a dynamic cultural and historical artefact.