Kozmetik sektöründe ambalajın yeri ve kadın tüketicilerin satın alma davranışına etkisi
Titleplace of packaging in the cosmetics industry and the effect of the consumers on the purchasing behavi̇or
- Tez No: 575283
- Danışmanlar: PROF. DR. NESİME MELDA CİNMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde tüketicilerin satın alma kararları pek çok faktörün etkisi altında olmaktadır. Ambalaj da bunlardan birisidir.Bu çalışma kozmetik sektöründe ambalajın yerini belirlemek ve kadın tüketicilerin satın alma davranışını tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla ambalajın kadın tüketicilerin satın alma davranışı üzerindeki etkisi nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket tekniği kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmada ambalaj, kozmetik sektörü ve tüketici davranışları ile ilgili temel kavramlar açıklanmış, kadın tüketicilerin satın alma davranışının kozmetik sektöründe ambalajdan ne düzeyde ve ne şekilde etkilendiğiyle ilgili kapsamlı bir araştırma yapılmıştır.Araştırmada kozmetik ürün ambalajlarının kadın tüketicilerin satın alma davranışına tesir ettiği saptanmıştır.Kadın tüketicilerin satın alma davranışı ile kozmetik ürün ambalajları arasında pozitif yönlü bir ilişki mevcuttur. Araştırmanın 413 kadının katılımıyla gerçekleştirilmesi tezin sınırlılığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, consumers' purchasing decisions are influenced by many factors. Packing is one of them. This study was conducted to determine the place of packaging in cosmetics sector and to determine the purchasing behavior of female consumers. For this purpose, the effect of packaging on the purchasing behavior of female consumers was investigated by using one of the quantitative survey methods. In this study, it is explained basic concepts of packaging, cosmetics sector and consumer behavior. A comprehensive research is conducted on the level and manner in which the purchase behavior of female consumers is affected by the packaging in the cosmetics sector. In the research, it was found that cosmetics product packaging was influental on the purchasing behavior of female customers. There is a positive relationship between purchasing behavior of female consumers and cosmetics product packaging. The fact that the research was conducted with the participation of 413 women points the limitation of the thesis.