A reality check of the economic confidence index and its counterparts for Turkey
Ekonomik güven endeksi ve benzerlerinin Türkiye için gerçekliğinin incelenmesi
  1. Tez No: 575282
  2. Yazar: SEDA GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADULLAH ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ekonominin genel gidişatıyla ilgili doğru değerlendirme yapabilmek adına, alt endekslerin kapsamı dikkatli analiz edilmeli ve seçilmelidir. Bu çalışma, Ekonomik Güven Endeksi üzerinde sektörel güven endekslerinin tahminleme güçlerini bazı öncü göstergeler dikkate alınarak son yıllarda geliştirilmiş MIDAS regresyon modelini kullanarak incelemiştir. Öncelikle, çalışma belirlenen zaman döneminde Türkiye'de aylık Ekonomik Güven Endeksinin, aylık frekanslı Tüketici Güven Endeksi ve mevsimsellikten arındırılmış Reel Sektör, Perakende, Hizmet Sektörü ve İnşaat Sektörü Güven Endekslerinden oluşan sektörel güven endekslerinin rolünü inceleyerek kısa dönem tahminlemelerinin geliştirilmesi için yapılmıştır. Bu bağlamda, ADL-Midas regresyon modelinin çokterimli ağırlıkla parametrelendirilmiş beta tanımlaması sonuçlarına göre, alt endekslerin Midas sonuçları iyi bir performans sergiler. Sonuçlar, TUIK'in sektörel ağırlıklandırmasıyla çoğunlukla aynı olması sebebiyle ağırlıklandırma yüzdelerini desteklerken diğer taraftan özellikle CCI için olumlu yönde farklı bir sonuca işaret etmektedir. TUIK ağırlıklandırmasının aksine, Tüketici Güven Endeksi'nin ECI'yi açıklama gücü Reel Sektör Güven Endeksi'nin açıklayıcı gücünden bir parça daha iyi çıkmıştır. Son olarak, çalışmada kullanılan MIDAS yöntemleri daha kısa gecikme ve horizon değerlerinde çok daha iyi sonuç verdiği belirtilmelidir. Sonuçlara odaklanırsak, ECI'yi açıklarken seçilen göstergelerin de göz ardı edilmemesi gerektiği sonucu çıkmaktadır. Literatüre katkısı açısından değerlendirildiğinde bu çalışma Ekonomik Güven Endeksi ile ilgili yurtiçindeki nadir çalışmalardan biri olurken, ECI'nin MIDAS yöntemi ile ilk defa analiz edilmiş olması önem taşımaktadır. Umarız bu çalışma sadece disiplinlerarası çalışmalara katkı sağlamakla kalmaz aynı zamanda büyük veri akışındaki iş kararlarının daha doğru analizlerini de sağlar.
Özet (Çeviri)
To get a good overview of the state of the economy, the coverage of the sub-indices must be chosen and analysed with care. This study investigates the predictive power of sectoral indices to clarify Economic Confidence Index and with some leading indicators by using recently developed MIDAS regression Model. Firstly, we evaluate the role of sectoral confidence indices consisting Consumer, seasonally adjusted Real Sector, Service, Retail Trade and Construction Confidence Index sampled at monthly frequency to enhance short term forecasts of monthly Economic Confidence Index for Turkey in a given time period. Our analysis for the roles of ECI sub-indices demonstrates that Autoregressive Distributed Lag (ADL) MIDAS by parameterizing one of the MIDAS polynomial weight, beta specification gives a great forecasting performance. While our results support the sectoral weighting coefficients because of the same order weightings, however, the MIDAS regression results also refer slightly more different outcome than the TURKSTAT weights especially for CCI. Unlike TURKSTAT sectoral weighting coefficients, the predictive power of CCI is slightly better than the explanatory power of RSCI. Consequently, MIDAS approach forecasts are markedly more accurate at shorter horizons and lags using coincident indicator information. To focus on the results, it is obvious that chosen indicators mustn't be overlooked to explain ECI. All in all, this study is important in terms of making a major contribution to the literature because of being both rare researches as to ECI and unique study using MIDAS. We hope that this research not only contributes to the interdisciplinary research on mecroeconomic forecast by utilizing data, but also provides more accurate analyses for business decisions in the large data flow.