Gerilmelerin statik dağılımı gözönüne alınarak bir taşıt vites kutusunda millerin emniyet ve güvenirlik ömür hesapları
  1. Tez No: 57529
  2. Yazar: BAZAR ULUGOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ TAHRALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Herhangi bir teknik sistemin, belirli bir şartlar altında ve öngörülen bir süre içinde istenilen fonksiyonu, memnun edici bir tarzda yerine getirme ihtimaline Güvenirlik denir. Güvenirlik, emniyet fikrinin yeni bir ifadesi olarak zannedilir. Halbuki güvenirlik ve emniyet kavramları birbirinden farklıdır. Klasik konstrüksiyon metodu, emnbiyet fikrine dayanır. Bu yöntemde herhangi bir teknik sistemin işe yarar durumu, sistem elemanlarının oldukça uzun bir süre dayanması ile sağlanır. Bu işlem makina elemanları biliminin kurallarına göre ve uygun bir emniyet katsayısı seçilerek yapıldığı takdirde, sistemin işe yarar olduğu fark edilir. Ancak bu metoda göre teknik sistemin işe yarama süresi hakkında kesin bir bilgi verilemez. İstatistik konstrüksiyon denilen metodun temel fikri ise güvenirliktir. Bu tezde istatistik konstrüksiyon metodlarından yararlanarak millerin ömrü, güvenirliği ve emniyetliliği hesaplanmıştır ve istenilen makina parçasının analitik ömür hesapları ve güvenirliği hesapları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT It ıs thought that reliability is new version of safety. But they are very different each other. Classic construction method is based on safety. Statistic construction is based reliability. Reliability is based on statistic analysis and theory of probability. It's also detailed that about factor of safe and reliability in the chapter 4 In the machine engineering, It must have been made probability not to be failure ( fracture, abrassion and corrosion etc.) in a time period.