Tekirdağ ili bağ alanlarında görülen önemli yabancı ot türleri, yoğunlukları ve rastlanma sıklıklarının belirlenmesi
The important weed species which are obtained in grape fields Tekirdağ, to determine insentivenes and frequency about these weed species
  1. Tez No: 575302
  2. Yazar: ERDAL ATA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tekirdağ ili bağ alanlarındaki yabancı ot türlerini, yoğunluklarını ve rastlanma sıklıklarını belirlemek için yapılan bu çalışma, 2015 yılı Temmuz-Ağustos aylarında yürütülmüştür. Bu amaçla Tekirdağ iline bağlı 2 ilçede, toplam 50 bağ alanında survey yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucu 23 familyaya ait 65 adet yabancı ot türü belirlenmiştir. Bu yabancı otlardan Convolvulus arvensis L. (tarla sarmaşığı) (31,49 bitki/ m2), Cynanchum acutum (L.) subsp. acutum (sütlü sarmaşık) (13,87 bitki/ m2), Chenopodium album L. (sirken) (13,73 bitki/ m2), Solanum nigrum L. (köpek üzümü) (10,20 bitki/ m2), Sorghum halepense (L.) Pers. var. halepense (kanyaş) (9,07 bitki/ m2), Amaranthus retroflexus L. (kırmızı köklü tilki kuyruğu) (8,06 bitki/ m2), Portulaca oleracea L. (semizotu) (6,73 bitki/ m2), Cynodon dactylon (L.) Pers. var. dactylon (köpek dişi ayrığı) (4,45 bitki/ m2), Cirsium arvense (L.) Scop. (köygöçüren) (4,16 bitki/ m2) ve Setaria viridis (L.) P.Beauv. (yeşil kirpi darı) (4,03 bitki/ m2) türleri il çapında en yoğun 10 tür olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in June 2015 in grape fields of Tekirdağ City in order to investigate the weed species, intensity and the frequency of occurrence. To do this, surveys were realized on an area covering 50 grape fields in towns of Tekirdağ City. As a result, 65 weed species of 23 families were determined. Among these, Convolvulus arvensis L. (field bind weed) (31,49 plants/ m2), Cynanchum acutum L. subsp. acutum (swallow wort) (13,87 plants/ m2), Chenopodium album L. (common lamb's quarters) (13,73 plants/ m2), Solanum nigrum L. (black night shade) (10,20 plants/ m2), Sorghum halepense (L.) Pers. var. halepense (johnson grass) (9,07 plants/ m2), Amaranthus retroflexus L. (redroot pigweed) (8,06 plants/ m2), Portulaca oleracea L. (common purslane) (6,73 plants/ m2), Cynodon dactylon (L.) Pers. var. dactylon (bermuda grass) (4,45 plants/ m2), Cirsium arvense (L.) Scop. (canada thistle) (4,16 plants/ m2) and Setaria viridis (L.) P.Beauv. (green foxtail) (4,03 plants/ m2) were the most frequently determined 10 species.