Tekirdağ ili Hayrabolu ilçesinde ayçiçeği üretiminde enerji kullanım etkinliğinin belirlenmesi
Determination of energy usege efficiency of sunflower plant produced in Hayrabolu, Tekirdağ
  1. Tez No: 575301
  2. Yazar: EMRE DURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KAYİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Tekirdağ ili Hayrabolu ilçesinde birinci ve ikinci ürün yağlık ayçiçeği üretimindeki enerji girdi ve çıktılarının belirlenerek, üretimdeki enerji etkinliğinin saptanması amaçlanmıştır. Araştırmada birinci ürün yağlık ayçiçeği üretimi yapan işletmeler arazi büyüklüklerine göre 0,1-10 ha, 10,1-20 ha, >20 ha ve ikinci ürün yağlık ayçiçeği üretimi yapan işletmeler şeklinde gruplandırılmıştır. Birinci ürün ayçiçeği üretim işletmelerinden toplam 351, ikinci ürün ayçiçeği üretim işletmelerinden 87 tane anket yapılarak veriler toplanıp değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, işletme grupları incelendiğinde birim üretim alan (ha) başına en fazla enerji girdisi 12182,4 MJ/ha ile ikinci ürün yağlık ayçiçeği işletme grubunda gerçekleşmiştir. En düşük enerji girdisi >20 ha işletme grubunda 8302,8 MJ/ha gerçekleşmiştir. Diğer işletme gruplarındaki enerjisi girdileri ise sırasıyla 0,1-10 ha işletme grubunda 8358,9 MJ/ha, 10,1-20 ha işletme grubunda 8413,5 MJ/ha'dır. İşletmelerdeki enerji girdileri incelendiğinde en fazla tüketimin sırasıyla; sulama, yakıt ve gübre enerjisi olduğu görülmektedir. İşletme grupları incelendiğinde birim üretim alanı (ha) başına verim ve enerji çıktısı büyükten küçüğe sırasıyla; >20 ha işletme grubunda 2654,3 kg/ha verim ve 69808,1 MJ/ha, ikinci ürün yağlık ayçiçeği işletme grubunda 2596,3 kg/ha verim ve 68282,7 MJ/ha, 10,1-20 ha işletme grubunda 2470 kg/ha ve 64961 MJ/ha, 0,1-10 ha işletme grubunda ise 2239,8 kg/ha ve 58906,7 MJ/ha olarak hesaplanmıştır. Tüm işletmeler incelendiğinde en verimli işletme grubu bulunan >20 ha işletme grubunda; net enerji verimi 61505,3 MJ/ha, özgül enerji değeri 3,13 MJ/kg, enerji üretkenliği değeri 0,32 kg/MJ ve enerji oranı 8,41 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the energy inputs and outputs of the first and second oil sunflower production and to determine the energy efficiency in production in Hayrabolu province of Tekirdağ city. In the study, the first product oil sunflower production enterprises according to the size of the land 0,1-10 ha, 10,1-20 ha, >20 ha and the second product is grouped as oil producing enterprises sunflower production. A total of 351 from the first product sunflower production enterprises and 87 from the second product sunflower production enterprises were collected and the data were collected and evaluated. According to the results of the study, the highest energy input per unit production area (ha) was 12182,4 MJ/ha in the second product oil sunflower group. The lowest energy input amounted to 8302,8 MJ/ha in the >20 ha operating group. The energy inputs in other operating groups are 8358,9 MJ/ha in the enterprise group of 0,1-10 ha, respectively, and 8413,5 MJ/ha in the enterprise group of 10,1-20 ha. When the energy inputs in enterprises are examined, the highest consumption is; irrigation, fuel and fertilizer energy. When the business groups are analyzed, the yield and energy output per unit production area (ha) are respectively; Yields 2654.3 kg/ha and 69808.1 MJ/ha in the >20 ha enterprise group, the yield of 2596.3 kg/ha and 68282.7 MJ/ha in the second product oil sunflower operating group, 2470 kg/ha and 64961 MJ/ha in the group of 10,1-20 ha , in the operational group of 0.1-10 ha 2239.8 kg/ha and 58906.7 MJ/ha were calculated. When all the enterprises are examined, the most efficient business group is >20 ha in the business group; Net energy efficiency was determined as 61505,3 MJ/ha, specific energy value was 3,13 MJ/kg, energy productivity value was 0,32 kg/MJ and energy ratio was 8,41.