Ulukışla (Niğde) yöresinde yetişen makromantarlarin belirlenmesi
Determination of macrofungi growing in Ulukışla (Niğde) district
  1. Tez No: 575310
  2. Yazar: OSMAN BERBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma Ulukışla (Niğde) yöresinde yetişen makromantarlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. 2017-2019 yılları arasında periyodik olarak bölgede gerçekleştirilen arazi çalışmaları sonucunda 356 makromantar örneği toplanmıştır. Laboratuvar ortamına getirilen örnekler kurutularak fungaryum materyali haline getirilmiş, gerekli teşhis işlemleri sonucunda 6 sınıf, 13 takım, 38 familya ve 62 cinse ait 79 tür tanımlanmıştır. Belirlenen türlerden 22 tanesi Ascomycota, 57 tanesi ise Basidiomycota bölümüne aittir. Tespit edilen taksonlardan 3 tanesi, Genea lobulata (Mor.-Arr., J. Gómez & Calonge) P. Alvarado & Mor.-Arr., Octospora neerlandica Benkert & Brouwer (Ascomycota-Pezizales-Pyronemataceae) ve Trappea darkeri (Zeller) Castellano (Basidiomycota-Hysterangiales-Trappeaceae) Türkiye için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on the macrofungi growing in Ulukışla (Niğde) district. 356 macrofungi samples were collected during field trips between 2017-2019. Ecological properties were noted and they were photographed at their natural habitats. The samples are transferred to the lab and they were dried and prepared as fungarium materials. As a result of necessary identification processes, 79 taxa belonging to 6 classsis, 13 orders, 38 families, 62 genera were determined. Twenty two of them belong to Ascomycota and 57 belong to Basidiomycota. Three, Genea lobulata (Mor.-Arr., J. Gómez & Calonge) P. Alvarado & Mor.-Arr., Octospora neerlandica Benkert & Brouwer (Ascomycota-Pezizales-Pyronemataceae) and Trappea darkeri (Zeller) Castellano (Basidiomycota-Hysterangiales-Trappeaceae), of the determined taxa are records for Turkey.