Pozantı (Ecemiş koridoru, Adana) civarındaki oligosen-alt miyosen istifinin fasiyes özellikleri: depolanma-tektonik ilişkinin araştırılması
Facies characteristics of the oligocenelower miocene clastic sequence around Pozantı (Ecemiş corridore, Adana) town
  1. Tez No: 16635
  2. Yazar: LEVENT KARADENİZLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİZAMETTİN KAZANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi POZANTI (ECEMÎŞ KORİDORU, ADANA) CİVARINDAKİ KIRINTILI OLİGOSEN-ALT MİYOSEN İSTİFİNİN FASİYES ÖZELLİKLERİ: DEPOLANMA-TEKTONİK İLİŞKİNİN ARAŞTIRILMASI Levent KARADENİZLİ Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr.Nizamettin KAZANCI 1991, Sayfa : 90 Jüri: Doç.Dr.Nizamettin KAZANCI Doç. Dr. Baki VAROL Doç.Dr. İ.Erdal KEREY Bu çalışma Ecemiş Koridorunda (Pozantı civarı) yüzeylenen Oligosen-Alt Miyosen yaşlı kırıntılı istifin sedimantolojik incelemesi ile birlikte, bu kırıntılıların (çukurbağ Formasyonu) depolanmasında Ecemiş Fayının/korido runun tesirlerini inceleyip, tektonik kontrollü bir havzanın ürünü olup olmadıklarını araştırmaktadır. İstif fasiyes ana lizleri yapılarak incelenmiştir. Bu birim üst Kretase yaşlı ofiyolit üzerine gelir, üst kesimlerine koridorun güneyinde resif al Miyosen kireçtaşları, kuzeyinde ise Ulukışla Havza sına ait gölsel tortullar gelir, ölçülen stratigrafik kalın lık 600 m dir. Sedimantolojik araştırmalar istifin üç fasiyes topluluğundan oluştuğunu gösterir. Bu topluiuk- altta alüvyal yelpaze, orta seviyelerde örgülü akarsu, üstlerde ise uç yelpaze -taşkın ovası ortamlarını gösterirler. Fasiyeslerin gelişimi koridor uzanımına dik yönde, D-B uzanışlıdır ve eş zamanlı tektoniğin izlerini taşımazlar. İncelenen Oligosen- Alt Miyosen istifi Ulukışla Havzasının bir parçasıdır. Havza gelişiminde Ecemiş Fayı etkisi tartışmalıdır, çünkü fay muhtemelen Miyosen sonrası, Pliyosen de oluşmaya başlamış, Ecemiş Koridoru bugünkü şeklini Pleyistosen de kazanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Fasiyes topluluğu, alüvyal yelpaze, örgülü akarsu, uç yelpaze, taşkın ovası, doğrultu atımlı fay.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Masters Thesis FACIES CHARACTERISTICS OF THE OLIGOCENE-LOWER MIOCENE CLASTIC SEQUENCE AROUND POZANTI (ECEMIŞ CORRIDORE, ADANA) TOWN Levent KARADENİZLİ Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Science Department of Geological Engineering Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Nizamettin KAZANCI 1991, Page: 90 Jury : Assoc. Prof. Dr. Nizamettin KAZANCI Assoc. Prof.Dr. Baki VAROL Assoc. Prof.Dr.1.Erdal KEREY This study covers the sadimentological investigation of the clastic sediments of oligocene and Lower Miocene (Cukurbağ Fm.) Which is exposed well in the Pozantı area of Ecemiş Corridor. The aim of the inverstigation is to research the tectonic effects of Ecemiş Fault on the formation of Cukurbağ Formation and/or is to control if this formation occured in a fault on the deposition of cukurbağ Formation, and /or is to control if this formation occured in a fault- bounded basin. The seguence rests on the ophiolitic rock of upper Cretaceaos and it is also covered by reefal limestones of Miocene and lacustrine sediments of Ulukışla Neogene Basin. Thickness of the unit is 600 m thick. Facies analyses was conducted within the sediments of the studied formation and three main facies associations are differentiated. They represent the proximal sector of an alluvial fan, braided stream and a terminal fan-flood plain environment, respectively. Facies and facies associations show developments in a E-W direction, however the strike of Ecemiş Fault is N-s. In fact, they were products of the Tertiary Ulukışla Basin. This result displays that there was no direct relation between the deposition of cukurbağ Formation and Ecemis strike-slip fault. Ecemis Fault was probably fractured during the Pliocene time, and Corridor gained the present appeareance in Late Pleistocene time KEY WORDS: Facies associations, alluvial fan, braided stream, terminal fan, flood plain, strike-siip fault.