Kurumsal içerik yönetimi ve üretim endüstrisinde kullanımı
Enterprise content management and usage in production industry
- Tez No: 575320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma kapsamında, Kurumsal İçerik Yönetimi (KİY) kavramı detaylı olarak ele alınmakta ve üretim endüstrisinde hizmet veren kurumlarda KİY kullanımı incelenmektedir. Ayrıca çalışmada, Kurumsal Mimari, Kurumsal Sistem, Kurumsal Bilgi Yönetimi gibi kavramlar detaylandırılmaktadır. Bunun yanı sıra KİY ile Kurumsal Mimari ilişkisi de incelenmektedir. Kurumsal içerik yönetiminin, içerikleri yakalama, yönetme, depolama, koruma ve kullanıma sunma aşamalarında önerdiği araç, metot ve teknolojiler ile organizasyonel süreçleri nasıl desteklediğine dair bilgiler paylaşılmaktadır. Son araştırmalar gösteriyor ki, KİY piyasa büyüklüğü 2017 yılında yaklaşık 32 milyar $ değerine ulaşmıştır. Bu rakamın %16,2 yıllık birleşik büyüme oranı ile 2022 yılında ise yaklaşık 70 milyar $, 2025 yılında ise yaklaşık 100 miyar $ seviyesine ulaşacağını öngörülmektedir (MarketsandMarkets, 2017). Open Text, Microsoft, IBM, Oracle gibi Bilgi Teknolojileri (BT) sektöründe faaliyet gösteren büyük tedarikçi firmaların geliştirdikleri KİY uygulamaları pazarda birçok şirket tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma üç kısımda değerlendirilebilir, Birinci kısımda, KİY kavramı tüm yönleri ile ele alınmaktadır. İlk olarak kavramın tarihçesi gözden geçirilmektedir. KİY kavramını ortaya çıkaran alt kavramlar, yaklaşım yöntemleri, genel aşamaları, bileşenleri gibi konular ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Bu bölümde ayrıca KİY'nin faydaları ve uygulamadaki zorluklarının paylaşılmasının yanı sıra kurumlarda KİY kavramına neden ihtiyaç duyulduğu konularından da bahsedilmektedir. İkinci kısımda, KİY sistemleri gibi büyüklük ve yönetim açısından benzerlik arz eden diğer kurumsal sistemlerden bahsedilmektedir. Bu bölümde ayrıca BT organizasyonlarına ışık tutabilecek, yenilik ve uyum sağlama yetenekleri sunabilecek ve rekabetçi avantajları yönetebilecek Kurumsal Mimari, kavramı ihtiyaçları ve yaklaşım yöntemleri ile birlikte detaylı olarak ele alınmaktadır. Bu bölümde ayrıca KİY ve KM kavramları arasındaki ilişki incelenmektedir. Üçüncü kısımda mevcut KİY teknolojilerinin sahip olduğu kabiliyetler üzerinden üretim sektörü için kullanım ihtiyaçları ve bu ihtiyaçlara karşın çözüm önerileri paylaşılmaktadır. Ayrıca KİY sistemlerinin sağlayacağı önemli avantajların yanında kullanımı sırasında ortaya çıkabilecek zorluklar da değerlendirilmektedir. Bu bölümün ve çalışmanın sonunda daha yeni ve geniş bir kavram olan Kurumsal Bilgi Yönetimi kavramı genel özellikleri, faydaları ve geleceğe bakan yönleri ile ele alınmaktadır. Bilgi teknolojileri kapsamında ve üretim sektörü alanında karşılaşılan KİY ihtiyaçlarına çözüm sunmak bu çalışmanın amaçları arasındadır. Ancak çalışmada ortaya çıkan bilgiler kısmi değişiklikler gösterse de diğer sektörlerin KİY ihtiyaçları için de kullanışlı olacaktır. Bu tez kapsamında edinilen bilgi ve beceriler kısmen ya da tamamen özel işletmelerde ya da kamu kurumlarında çeşitli noktalarda iyi deneyimler olarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the concept of Enterprise Content Management (ECM) is discussed in detail and the use of ECM in the production sector is examined. In addition, concepts such as Enterprise Architecture, Enterprise System, Enterprise Information Management are detailed. The relationship between ECM and Enterprise Architecture is also examined. The information is shared about the tools, methods and technologies proposed by the Enterprise Content Management concept at the stages of capturing, managing, storing, protecting and putting into use the content. Recent research shows that the market size of the ECM reached $ 32 billion in 2017, which is expected to reach around $ 70 billion in 2022 and approximately $ 100 billion in 2025 (2018). The ECM applications developed by large suppliers operating in the Information Technology (IT) sector such as Open Text, Microsoft, IBM, Oracle are actively used by many companies in the market. This study can be evaluated in 3 parts. In the first part, the concept of ECM is discussed with all aspects. First, the history of the concept is discussed. Topics such as sub-concepts, approach methods, general stages and components of ECM are discussed in detail. This chapter also discusses the benefits and the challenges of implementing the ECM, as well as the need for ECM in production industries. In the third part, the capabilities of the existing ECM technologies and the needs in the production sector and solutions to these needs are shared. In addition to the important advantages that ECM systems will provide, the difficulties that may arise during their use are evaluated. At the end of this chapter, the concept of Enterprise Information Management, which is a new and broader concept, is discussed with its general features, benefits and future-oriented aspects. The aim of this study is to provide solutions to the needs of ECM in the field of information technologies and production sector. However, although the information in the study shows partial changes, it will be useful for ECM needs of other sectors. The knowledge and skills gained within the scope of this thesis have been applied relatively or entirely as good experiences at various points in private companies or public institutions.