Avrupa'da rüzgar enerjisi sektöründe kurumsal sürdürülebilirlik uygulamaları: Sürdürülebilirlik raporlarının analizi
The practices of corporate sustainability in the European wind energy industry: An analysis of sustainability reports
  1. Tez No: 747975
  2. Yazar: SEMANUR PALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCA SÜRGEVİL DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Kurumsal sürdürülebilirlik uygulaması ve sürdürülebilirlik raporlamasının bir ihtiyaçtan öte gerekli olması gerçeğinin kabulü son yıllarda istikrarlı bir şekilde bu kavramların öneminin artmasına neden olmuştur. Öte yandan insanların geçmişten beri en önemli ihtiyaçları arasında yerini alan enerji, ülkelerin sosyal ve ekonomik yönden kalkınmasında önemli bir rol oynamaktadır. Değeri artan ve gün geçtikçe yaygınlaşan dünya enerji üretimi ve tüketimi ise küresel ısınma başta olmak üzere birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu sorunlarla başa çıkabilmek için ülkeler ve şirketler temiz ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönelmektedir. Bu durum enerji sektöründe sürdürülebilirliğin öneminin artmasına neden olmaktadır. Çalışmada, Avrupa merkezli rüzgar enerjisi endüstrisindeki 4 rüzgar türbin üreticisinin 2020-2021 yılında yayınlanan sürdürülebilirlik raporları, kurumsal sürdürülebilirlik uygulaması konuları açısından analiz edilmiştir. Seçilen şirketlerin yayınladığı sürdürülebilirlik raporlarına içerik analizi yapılarak kurumsal sürdürülebilirlik uygulamaları mercek altına alınmıştır. Çalışmanın amacı, Avrupa rüzgar enerjisi endüstrisinde ön plana çıkan sürdürülebilirlik konularını ve alt başlıklarını tespit etmek ve kurumsal sürdürülebilirliğin nasıl uygulandığını araştırmaktır. Bulgular, çevre yönetim sistemleri ve standartlarının kullanımı gibi uygulamadaki belirli politika araçlarının ve organizasyon yapılarındaki ilgili değişikliklerin önemini doğrulamaktadır. İkinci olarak elde edilen bulgular, kurumsal stratejinin, amaç ve hedeflerin, felsefenin, kültür ve değerlerin, politikaların, şirketin faaliyetlerine uygun şekilde uyarlanmasının ve bunun yanı sıra ilgili tüm paydaşların sürece dahil edilmesinin gerekliliğini vurgulamaktadır. Analiz sonuçları, firmaların sürdürülebilirlik raporlarında ağırlıklı olarak sürdürülebilirliğin sosyal boyutunu ele aldığını göstermektedir. Bu boyutları sırasıyla ekolojik, genel ve ekonomik konular takip etmektedir. Ayrıca, şirketlerin sektörleri için sürdürülebilirliğin öneminin oldukça farkında olduklarını gösterse de bazılarının uygulama söz konusu olduğunda lider, bazıların ise diğerlerinin gerisinde kalma eğiliminde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The acceptance of corporate sustainability implementation and sustainability reporting has continued to grow gradually in recent years. On the other hand, energy, which has been among the most important needs of people since the past, plays an important role in the social and economic development of countries. World energy production and consumption, the value of which is increasing and becoming widespread day by day, has brought many problems, especially global warming. To deal with these problems, countries and companies have turned to clean and sustainable energy sources. This situation has led to an increase in the importance of sustainability in the energy sector. In this study, the sustainability reports of 4 wind turbine manufacturers in the European-based wind energy industry, published in 2020-2021, will be analysed in terms of corporate sustainability practices. It aims to help understand how corporate sustainability is being implemented in the European wind industry through analysis of corporate sustainability practices in selected companies. The results confirm the importance of certain policy instruments in practice, such as the use of environmental management systems and standards, and related changes in organizational structures. Second, it highlights the need for appropriate adaptation of corporate strategy, philosophy, goals and targets, objectives, culture and values, policies, and activities, as well as the involvement of all other relevant stakeholders. The results of the analysis show that companies mainly deal with the social dimension of sustainability in their sustainability reports. These dimensions are followed by ecological, general and economic issues, respectively. As a result of the analysis shows that while companies are well-aware of the importance of sustainability for their industry, some tend to lag- behind others when it comes to implementation.