İstanbul Küçükçekmece gölünün ornitofaunası
Ornithofauna of Küçükçekmece lake
- Tez No: 575321
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Besin zincirinde önemli rolü olan kuşlar, ekosistemlerin sağlığı ve devamlılığı için kaynak olarak gösterilmektedir. Bu çalışmada, Küçükçekmece Gölü'nün kuş çeşitliliğinin belirlenmesi, alanın kuş çeşitliliği bakımından değerlendirilmesi ve alanı etkileyen çevresel faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Küçükçekmece Gölü'ndeki araştırmalarımız ilk olarak 2018 yılı haziran ayında başlamış ve 2019 yılı mayıs ayına kadar devam etmiştir. Bir yıllık araştırma süresi boyunca 27 kez arazi çalışması yapılmıştır. Küçükçekmece Gölü'ndeki araştırmalar sonucunda 20 Ordo ve 44 Familya'ya ait 171 kuş türü gözlenmiştir. Bu kuş türlerinden 79'unun su kuşu, 11'inin yırtıcı, 81'inin de ötücü kuş statüsünde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca alanda gözlenen 171 kuş türünün gözlenme statüleri incelendiğinde 53'ünün yerli, 115'inin geçit türü 3'ünün de rastlantısal olduğu saptanmıştır. Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) tarafından oluşturulan kırmızı liste kriterlerine göre araştırmamızda saptanan kuş türlerinin tehlike statüleri incelendiğinde; 160 türün LC (Önceliği düşük), 2 türün (Aythya ferina, Streptopelia turtur) VU (Hassas), 9 türün (Vanellus vanellus, Calidris ferruginea, Limosa limosa, Numenius arquata, Larus armenicus, Anthus pratensis, Falco vespertinus, Aythya nyroca, Gallinoga media) NT (Tehlike altına girmeye yakın) statüsüne sahip olduğu belirlenmiştir. Çalışmalarımız sırasında, kaçak avcılık ve göldeki biyolojik kirliliğin alanı tehdit eden en önemli faktörler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Birds that play an important role in the food chain are cited as sources for the health and continuity of ecosystems. In this study, it is aimed to determine bird diversity of Küçükçekmece Lake, to evaluate the area in terms of bird diversity and to determine the environmental factors affecting the area. Our research in Küçükçekmece Lake started in June 2018 and continued until May 2019. During the one-year survey, 27 field studies were conducted. As a result of the researches in Lake Küçükçekmece, 171 bird species belonging to 20 Ordo and 44 families were observed. It has been determined that 79 of these bird species are water birds and passerines, 11 of them are predators, 81 species were songbirds. In addition, when the observation status of 171 bird species observed in the area is examined, it is determined that 53 of them are native and 115 of them are random. According to the red list criteria established by the International Union for Conservation of Nature (IUCN); 160 species LC (Low Priority), 2 species (Aythya ferina, Streptopelia turtur) VU (Sensitive), 9 species (Vanellus vanellus, Calidris ferruginea, Limosa limosa, Numenius arquata, Larus armenicus, Anthus pratensis, Falco vespertinus, Aythya nyroca, Gallinoga media) NT (Near endangered) status. During our studies, the most important factor affecting the area was determined as poaching and biological pollution in the lake.