1900 - 1980 yılları kolaj tekniğinin bir ifade biçimi olarak afiş tasarımında kullanımı
An expression of the collage technique of 1900 - 1980 usage in poster design as a format
- Tez No: 575353
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET ERTUĞRUL TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
1900'lerin başında kolaj tekniği Kübizm ile beraber sanatta bir resim tekniği olarak yerini alır. Kolaj tekniği, Kübizm'le bir resim tekniği iken, Dadaizm'le başkaldırının sembolü haline gelen absürt tasarımların temel yapısına dönüşmüştür. Dadaizm'le kışkırtma, öfke içeren propaganda afişleri ile halkı eşitsizliğe ve adetletsizliğe karşı uyaran kolaj çalışmaları yaratılmıştır. Hannah Höch, Kurt Schwitters, John Heartfield, Raoul Hausmann gibi sanatçılar yaptıkları afişler ve kolajlar ile gelecekte bir çok akıma öncü olacaklardır. Dadaizmle beraber ifade biçimine dönüşen kolaj, ilerleyen süreçlerde afişlerde kitle iletişim aracı haline bürünecektir. Yaşanan savaşlar, Endüstri devrimi ile Konstrüktivizm akımı kolaj tekniğini, Sovyet Birliğinin yardımıyla halkı bilinçlendirmek ve kültürel reforma uyumsaması için eğitime teşvik etmek adına afiş olarak kullanırlar. Hazırladıkları afişlerin çarpıcılığı ve her kesimde algıya hitap etmesi için kolajın özgür tekniği onların görsel dili haline gelir. Rodchenko, El Lisstzky hazırladıkları afişler, kitap tasarımları ve el ilanları ile halkı cesaretlendirip bu yeni dünyaya uymaları için teşvik etmiştir. Artan teknoloji beraberinde aşırı tüketimi ve aşırı üretimi de yaşamımıza sokmaktadır. Kitle iletişim araçları, gazeteler, dergiler, ilanlar, üretilen ürünlerin rekabetini artırır ve sanatçılar var olabilmenin yolunu artık tüketim ürünlerinde ararlar. Sanatçıların tasarımları halkın ellerinde, sokaklarda hatta evlerindedir. Popüler Kültür kavramının gelişmesiyle oluşan Pop Art, kolajın tamamen grafik tasarıma girmesine olanak tanır. Bu özgün ve özgür tasarım tekniği günümüze kadar ilerleyerek afiş tasarımının bel kemiğine bürünür. Dönemin ünlü sanatçıları Andy Warhol, Richard Hamilton, Robert Rouschenberg gibi tasarımcılar kolajı ustaca kullanmışlardır. 1980 yıllarına kadar bir çok ünlü tasarımcı bu akımlardan etkilenerek afişler üretmişlerdir.
Özet (Çeviri)
At the beginning of 1900s, 'collage' came out with Cubism as a painting technique in art. Becoming a painting technique with Cubism, and evolving into the symbol of rebellion with Dadaism, it has become the foundation of absurd imaginations. Through Dadaism, works of collage in which propaganda leaflets that embraced extravagance, provocation, and hate to awaken the public to inequality and injustice were produced. With their collage posters, artists such as Hannah Höch, Kurt Schwitters, John Heartfield, Raoul Hausmann would become pioneers in many representative movements in the future. In the processes onward, 'collage' that has transformed into a way of expression, would develop into mass media through the posters. Through wars and the industrial revolution, constructivism movement, with the assistance of the Soviet Union, used collage as posters to make the public aware and to encourage them to get education with the hope of their adaptation to cultural reforms. The free technique of collage has become the visual language of the artists that have produced posters for the technique to be striking and to address to perception in all regions. Rodchenko, El Lisstzky have emboldened the public with their posters, book designs, leaflets, and they have encouraged them to adapt to this“new world”. Rising technologies have brought overproduction along with over-consumption into our lives. Increasing mass media, newspapers, magazines, notices have augmented the competition among products, and the artists have started to look for the means of existence in the products of consumption. The designs of the artists are now in the hands of the public, and even the streets are at their homes. Pop art that has been created through the development of the popular culture, has paved the way for collage to enter into graphic design. To this day, this unique and free technique of design has become the backbone of poster design. The famous artists of that time such as Andy Warhol Richard Hamilton, Robert Rouschenberg skillfully used collage technique. Until 1980, being influenced by these movements, many famous designers have produced posters.