Popüler kültürün üniversite gençlerinin fast food tüketimine etkisi
The impact of popular culture on fast food consumption of the university students
- Tez No: 575354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNE DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, İşletme, Home Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı popüler kültürün üniversite öğrencilerinin fast food tüketimine etkisinin saptanmasıdır. Araştırmanın çalışma grubunu 2016-2017 yılında Fırat Üniversitesinde okuyan 530 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma grubunun belirlenmesinde basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmanın verilerinin toplanmasında fast food yiyecekler ve restoranlarla ilgili düşünceler ölçeği ve popüler kültürün fast food tüketimine etkisi ölçeği ile demografik özellikleri ve fast food tüketimini belirlemek amacıyla anket formu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS 22 kullanılmış ve %95 güven düzeyi ile çalışılmıştır. Çalışmada kullanılan anketin geçerliğinin belirlenmesi amacıyla açımlayıcı faktör analizi , güvenirliğinin belirlenmesi amacıyla Cronbach's alfa güvenirlik katsayıları hesaplanmıştır. Öğrencilerin fast food ürünleri ve restoranlar ile ilgili düşünceler ile popüler kültürün fast food tüketimine etkisi yaş, cinsiyet gelir durumları ve iletişim araçlarını kullanım durumlarına göre karşılaştırılmış olup ikili karşılaştırmalardaki kategorik değişkenlere t testi ve varyans analiz ile dağılımların karşılaştırılmasına ki-kare testi yapılmıştır. Sonuç olarak üniversite öğrencilerinin kitle iletişim araçlarını ve sosyal medyayı etkin kullandıkları tespit edilmiştir. Bu açıdan popüler kültürün sosyal medya ve sosyal çevre kapsamında üniversite öğrencilerinin fast food tüketiminde etkili bir unsur olduğu saptanmıştır. Katılımcıların %52,5'inin fast food restoranları/yiyecekleri sık tercih ettikleri saptanmıştır. Özellikle dünya çapında bilinen fast food firmalarını daha güvenilir buldukları ve bu firmalara ait reklam çalışmalarının üniversite öğrencilerinin tercihlerinde etkili olduğu görülmüştür. Bunun dışında fast food ürünlerin tercih edilmesinde bu ürünlerin kolay ve hızlı hazırlanmaları, lezzetli ve tokluk hissi veren gıdalar olmaları da etkili birer unsur olarak saptanmıştır. Fast food yiyeceklerin sağlık üzerindeki olumsuz etkileri düşünüldüğünde gençlerin sağlıklı yiyeceklere yönlendirilmesi, özellikle yurtlarda kalan öğrencilerin fast food yiyeceklere daha çok yöneldikleri göz önünde bulundurulduğunda yurt yemeklerinin kalitesinin arttırılması gerekmektedir. Bununla birlikte gençlerin kitle iletişim araçlarının kullanımı konusunda üniversiteler ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullar tarafından bilgilendirici ve eğitici faaliyetler düzenlenmesi faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the impact of popular culture on fast food consumption of the university youth. The research group of the study is comprised of 530 university students attending the Fırat University during the 2016-2017 education year. The simple random sampling method was used in determining the research group. The data of this research study was collected through, thoughts about fast food/restaurants scale and the effect of popular culture on fast food consumption scale and an questionnaire which were included fast food preferences of the students and the demographic information of the students.The SPSS 22 package program was used in the analysis of the data obtained during the study, and the confidence level was 95 %. Exploratory factor analysis was conducted in order to determine the validity of the questionnaire, and the Cronbach's alfa reliability coefficients were calculated in order to determine its reliability. The motives and opinions behind the preferences of the students about fast food products/restaurants were compared according to certain variables such as age, gender, income level, and use of mass media. T test was applied to the categorical variables in the paired comparison and chi-square test was applied to the comparison of the variance analysis and distributions. As the conclusion, it was determined that the university students actively used mass media and social media. Also it was determined that %52,5 of the students frequently prefer fast food/restaurants. From this point of view, it was determined that popular culture with regards to social media and social environment is an influential element in fast food consumptions of the university students. It was observed that the motives behind the preferences and beliefs of participants about that particularly the famous world-wide fast food brands are more reliable, are the advertising works of these brands and their widely accepted fame among university students. In addition to that, it was determined that the motives behind the fast food preference are that they are delicious, prepared in an instant, and they provide a feeling of fullness. Considering the negative impacts of fast foods on health, it is suggested that the youth should be encouraged to prefer healthier foods. Similarly, considering that particularly the students, who stay at dorms have more tendency to prefer fast food, it is suggested that the quality of the meals of the dorms should be improved. Additionally, it will be beneficial to organize informative and educative activities by the universities, and schools under the Ministry of National Education.