16. yüzyıl batı (Oğuz) Türkçesindeki Arapça unsurlar
Arabic words in the 16th century western (Oghuz) Turkish
- Tez No: 575352
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERİHAN ÖLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Batı Türkçesi, 13. yüzyıldan itibaren gelişerek yazı dili hâline gelmiştir. Daha sonra yerini klasik Osmanlı Türkçesine bırakmıştır. Doğuda Çağatay, Kuzeyde Kıpçak Türkçesi ile temsil edilen Orta Türkçe dönemi Türk lehçelerinin Batıdaki temsilcisi Oğuz Türkçesidir. 16. Yüzyıl Batı (Oğuz) Türkçesindeki Arapça Unsurlar adlı çalışmada, 16. yüzyılda yazılan eserler incelenerek eserlerde geçen Arapça unsurlar tespit edilmiştir. Çalışmada, Fuzûlî Divanı, Bâkî'nin Meâlimü'l-Yakîn adlı eseri ve Şemseddin Sivasî Divanı taranmış ve adı geçen eserlerde Arapça unsurlar ortaya konulmuştur. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde 16. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin himayesinde olan ülkelerden örnek olarak Sudan seçilmiştir. İkinci bölümde şairler ve eserleri ile ilgili genel bilgilere yer verilmiştir. Son bölümde ise eserlerde geçen Arapça unsurlar terkipler, atasözleri, ayetler, hadisler ve dua cümleleri Türkiye Türkçesine çevrilmiştir. Bu eserlerin incelenmesi ve eserlerde geçen Arapça unsurların ortaya çıkarılması ve bilim dünyasına kazandırılması 16. yüzyılda Arapçanın Türkçeye ne derece nüfuz ettiğini ortaya koyması bakımından ayrı bir değer taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Western Turkish developed from the 13th century onwards and became a written language. Later, it was replaced by classical Ottoman Turkish. Cagatay in the east, Kipchak Turkish in the north and the Middle Turkic dialects in the west are represented by Oguz Turkish. In the study of Arabic Elements in the 16th Century Western (Oghuz) Turkish, the works written in the 16th century were examined and the Arabic elements in the work were identified. In this study, the Divan of Fuzuli, the Meâlimü'l-Yakîn of Baki and the Divan of Şemseddin Sivasî were searched and Arabic elements were put forward in these divans. The study consists of three parts. In the first part, Sudan was chosen as an example from the countries that were under the protection of the Ottoman Empire in the 16th century. In the second part, general information about poets and their works are given. In the last chapter Arabic elements compound, proverbs, verses, hadiths and praying phrases have been translated to the Turkish of Turkey. Examining these works and revealing the Arabic elements in the works and bringing them to the world of science have a different value in terms of revealing to what extent Arabic has penetrated into Turkish in the 16th century.