Küçük Menderes nehrinin kuzey ve güneyinde yayılış gösteren Lissotriton vulgaris (Linnaeus, 1758) (Amphibia, Salamandridae)' in taksonomik durumu
The taxonomic status of the smooth newt, Lissotritonvulgaris (Linnaeus, 1758) (Amphibia, Salamandridae) in north andsouth of Kucuk Menderes river
  1. Tez No: 575362
  2. Yazar: GÜLDEREN ULUTAŞ KARAMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma ile Küçük Menderes Nehri'nin kuzeyi ve güneyinde kalan Lissotriton vulgaris populasyon'ları morfolojik olarak karşılaştırılmış ve taksonomik durumları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bunun için önceden bilinen populasyonlardan örnekler toplanmış ayrıca Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Zooloji Müzesi'nde bulunan örnekler de değerlendirilerek populasyonlara ait bireylerin morfolojik karakterleri ortaya çıkartılmıştır. Daha sonra elde edilen ölçümlere ait tüm veriler uygun istatiksel programlar kullanılarak populasyonlara ait farklılıklar belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen verilere göre Lissotriton vulgaris'in Küçük Menderes Nehri'nin kuzeyi ve güneyinde kalan populasyonları arasındaki morfolojik benzerlik ve farklılıklar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Lissotriton vulgaris populations in the north and south of Kucuk Menderes River were compared morphologically and their taxonomic status was tried to be determined. For this purpose, samples from previously known populations were collected and morphological characteristics of individuals belonging to populations were determined by evaluating the samples found in Aydin Adnan Menderes University Zoology Museum. Then, all the data obtained from the measurements were tried to determine the differences of the populations using appropriate statistical programs. According to the data obtained, morphological similarities and differences between the populations of Lissotriton vulgaris in the north and south of Kucuk Menderes River were determined.