Der einfluss der kultur auf die motivation für die verwendung von social media: vergleichende studie türkischer und deutscher schüler in benutzung von instagram
Kültürün sosyal medya kullanım motivasyonu üzerindeki etkisi: Türk ve alman öğrencilerin instagram kullanımı karşılaştırmalı çalışması
- Tez No: 575363
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Almanca
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Enformatiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sosyal paylaşım sitelerinin hızlı gelişimi birçok ülkede yaygın bir olgu olmasına karşın, insanların bunları kullanma biçimleri ve sebepleri sosyal ve kültürel ortama bağlı olarak değişkenlik gösterebilir, çünkü değerler kültürden kültüre göre birbirinden farklıdır. Bu çalışma, sosyal paylaşım sitelerinin, ağırlıklı olarak da Instagram'ın Türkiye ve Almanya'daki öğrenciler arasındaki kullanımına ilişkin motivasyonları, bir anket çalışmasıyla incelenerek kültürel ortamların, iletişim teknolojisinin kullanımını nasıl belirlediğini araştırmak için yapılan bir girişimdir. Her iki ülkeden toplam 340 katılımcının katıldığı anket verileri kullanılarak güvenilirlik analizi, T-testi ve ki-kare bağımsızlık testi temel alınarak araştırmanın içyüzünün anlaşılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
While the rapid growth of social networking sites is a common phenomenon in many countries, the way people use them and their reasons for it may vary depending on the social and cultural context, as the values vary from culture to culture are. This study is an attempt to investigate how cultural contexts determine the use of communication technology by examining the motives and patterns for using social networking sites, mainly in Instagram among teenagers in Turkey and Germany, through a survey. Survey data of total 340 participants from both countries has been used, and based on reliability analysis, T-test and chi-square independence test, it is aimed to gain insights into research.