Çocukluk çağında 24 saatlik EKG monitörizasyonu'nun tanısal verimliliği
Diagnostic yield of 24-hour ECG monitoring in childhood
- Tez No: 575404
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERCAN TUTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çocukluk çağında 24 saatlik EKG monitörizasyonunun tanısal verimliliği Amaç: 2 yıllık bir zaman dilimi içinde Holter izlemi yapılma gerekçelerini belirlemek ve Holter sonuçlarını değerlendirerek her bir endikasyon için 24 saatlik Holter izleminin tanısal değerini/verimliliğini belirlemektir. Hastalar ve yöntem: Çalışmada Ocak 2017- Ocak 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı'na başvurup 24 saatlik Holter İzlemi yapılan 498 hastanın 561 adet 24 saatlik Holter izlem kaydı geriye dönük değerlendirildi. Yaş, cinsiyet, Holter takılma gerekçesi, EKG, varsa EKO bulguları, ilaç kullanımı geriye dönük hastane arşiv dosyalarından değerlendirilerek hasta değerlendirme formuna kaydedildi. Bulgular: Yirmidört saatlik Holter izlemi uygulanan 498 hastaya ait kayıtlar geriye dönük incelendi. Hastaların 245'i erkek (%49,2), 253'ü kız (%50.8) idi. Ortalama yaşları 11,54±5.26 olup, en küçük hasta 29 günlük iken en büyük hasta 25,22 yaşındaydı. Medyan yaş 12,20 olarak bulundu. Hastalar Holter izlemi yapılma gerekçelerine göre değerlendirildiğinde en sık takılma gerekçeleri 151 hastada (%30,32) çarpıntı, 140 hastada (%28,11) aritmi, 94 hastada (%18,87) göğüs ağrısı, 74 hastada (%14,85) ameliyat sonrası izlem, 69 hastada (%13,85) kardiyomiyopati, 41 hastada (%8,23) senkop/presenkoptu. Ekokardiyografi ile değerlendirilmesi yapılan hastaların %50,47'sinde yapısal ya da işlevsel kardiyak patoloji saptanmıştır. Hastaların Holter izlem sonuçları değerlendirildiğinde 280 hastanın (%56,22) sonucu normal, 218 hastanın (%43,77) anormaldi. En sık görülen pozitif Holter izlem sonucu ventriküler erken vuruydu. Hastaların 125'inde (%25,10) ventriküler erken vuru, 43'ünde (%8,63) atriyal erken vuru, 8'inde (%1,60) ise ventriküler erken vuru ve atriyal erken vuru birlikte görülmüştür. Hastaların büyük çoğunluğunun (%73,6) VEV yüzdesi
Özet (Çeviri)
Diagnostic yield of 24-hour ECG monitoring in childhood Objective: To determine the indications for Holter monitoring for 2 years-period and to evaluate the diagnostic value/yield of 24-hour Holter monitoring for each indication. Patients and methods: In this study, 561 Holter monitoring records of 498 patients who were admitted to the Department of Pediatric Cardiology of Ankara University School of Medicine between January 2017 and January 2019 were evaluated retrospectively. Age, gender, Holter monitoring indications, ECG, echocardiography findings, prescribed medications were extracted from patient files and recorded in the patient evaluation form. Results: The records of 498 patients who underwent 24-hour Holter monitoring were retrospectively reviewed. 245 (49.2%) of the patients were male and 253 (50.8%) were female. The mean age was 11.54 ± 5.26 years. The youngest patient was 29 days old and the oldest patient was 25.22 years. The median age was 12.20 years. When patients were evaluated according to the indications of Holter monitoring; the most common indications were palpitations in 151 patients (30.32%), arrhythmia in 140 patients (28.11%), chest pain in 94 patients (18.87%) postoperative follow-up in 74 patients (14.85%), cardiomyopathy in 69 patients (13.85%), syncope/presyncope in 41 patients (8.23%). Structural or functional cardiac pathology was found in 50.47% of patients with echocardiography. Holter monitoring results were normal in 280 patients (56.22%) and abnormal in 218 patients (43.77%). The most common positive Holter finding was ventricular premature beats (VPB). Ventricular premature beats were present in 125 patients (25.10%), atrial premature beats in 43 patients (8.63%), ventricular premature beats and atrial premature beats in 8 patients (1.60%). Ventricular premature beat percentage/burden (VPB count/total count of beats in 24h) was