Çift görüş açılı mekanik objektif tasarımı
Design of dual fov mechanical objective
  1. Tez No: 575403
  2. Yazar: ÇAĞATAY KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH UNGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Optik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, Zemax optik tasarım programı kullanılarak çift görüş açılı yedi büyütmeli bir gündüz zum objektifinin optik tasarımı yapılmıştır. Objektif tasarımının ilk aşaması olarak yakıneksenel (paraxial) mercek tasarım yöntemi kullanılmıştır. Daha sonra programda gerçek lensler eklenerek tasarımda karşılaşılan olası optik kusurlar değerlendirilmiştir. Tasarımda optik kusurları telafi etmek ve sistemin optik performansı artırmak için bazı iyileştirme yöntemleri uygulanmıştır. İstenilen performans kriterlerine ulaşınca iyileştirmeler sonlandırılmıştır ve analiz sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, dual field of view and seven times magnification visible zoom objective is designed with using ZEMAX optical design software. Paraxial lens design method is used as first stage of objective designing process. Possible optical aberrations and system's optical performance are evaluated after converting paraxial lenses to real lenses. Some optimization techniques are used to correct aberrations and improve the optical quality of the system. Optimizations is ended when the desired performance criterias are met. Then analise resluts are evaluated.