Birinci basamakta izlenen erişkin obez bireylerde ve sağlıklı kişilerde fiziksel aktivite, kardiyovasküler risk, egzersiz kapasitesi ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
Comparison of physical activity, cardiovascular risk, exercise capacity and quality of life in adult obese individuals and healthy individuals in primary care
- Tez No: 575415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇALIK KÜTÜKCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çetin B, Birinci basamakta izlenen erişkin obez bireylerde ve sağlıklı kişilerde fiziksel aktivite, kardiyovasküler risk, egzersiz kapasitesi ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Kardiopulmoner Rehabilitasyon Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2019. Bu çalışma, birinci basamak sağlık kurumuna başvuran yetişkin obez bireylerin solunum kapasiteleri, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, yaşam kalitelerinin ve fiziksel aktivite düzeylerinin artan vücut kitle indeksi (VKİ) sebebi ile sağlıklı normal kilolu kişilere göre ne derece etkilendiğini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya Tokat Erbaa İlçe Sağlık Müdürlüğü Obezite Birimi'ne başvuran VKİ ≥30 kg/m2 üzeri olan araştırmaya katılmaya gönüllü 18-65 yaş arası 41 obez birey (ortalama yaş 41,109,50 yıl) ve yaş ve cinsiyetleriyle uyumlu 41 sağlıklı normal kilolu kişi (ortalama yaş 38,399,32 yıl) alındı. Demografik özellikler ve laboratuvar değerleri kaydedildi. VKİ, bel çevresi ve kalça çevresi ölçüldü, bel-kalça oranı ve bel-boy oranı hesaplandı ve bioelektrik impedans analizleri yapıldı. Bireylerin fonksiyonel egzersiz kapasitesi altı dakika yürüme testi (6DYT), dispne algılaması Modifiye Medical Research Council Skalası (MMRC), solunum kapasitesi üç dakika solunum egzersiz testi, sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi Şişmanlık ve Kilo Verme ile ilgili Yaşam Kalitesi Anketi (OWLQOL), fiziksel aktivite düzeyi GODİN Boş Zaman Egzersiz Anketi, kardiyovasküler riski, Sistemik Koroner Risk Tahmini SCORE Türkiye Ölçeği, Kardiyovasküler Risk Faktörleri Bilgi Düzeyi (KARRIF-BD) Ölçeği, kiloya ilişkin psikolojik durum Kiloya İlişkin Kendini Damgalama Ölçeği (WSSQ) ile değerlendirildi. Obez bireylerin bel çevreleri, kalça çevreleri, bel/kalça ve bel/boy oranları anlamlı olarak yüksekti (p0,05). Obez bireylerin KARRİF-BD ile değerlendirilen kardiyovasküler risk faktörleri bilgi düzeyi sağlıklı bireylerden anlamlı olarak daha yüksekti (p0,05). Obez ve sağlıklı bireylerin yaşam kaliteleri arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir fark gözlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Çetin B, A Comparison of physical activity, cardiovascular risk, exercise capacity and quality of life in adult obese individuals and healthy subjects in primary care, Hacettepe University, Institute of Health Sciences, Department of Physiotherapy and Rehabilitation, Master Thesis, Ankara, 2019. The aim of this study was to determine the extent to which the respiratory capacity, functional exercise capacity, quality of life and physical activity levels of adult obese individuals who applied to primary health care institutions were affected compared to healthy normal weight people. The 41 obese individuals (mean age 41,109,50 years) who volunteered to participate in the study whose BMI ≥ 30 kg / m2 applied to the Obesity Unit of Tokat Erbaa District Health Directorate and 41 healthy normal weight (mean age 38,399,32 years) were included in the study. Demographic characteristics and laboratory values were recorded. Body mass index, waist circumference, hip circumference, waist-hip ratio were calculated and bioelectrical impedance analyzes were performed. Individuals' functional exercise capacity six-minute walk test (6MWT), dyspnea perception Modified Medical Research Council Scale (MMRC), respiratory capacity three-minute breathing exercise test, health-related quality of life Questionnaire for fatness and weight loss (OWLQOL), physical activity level GODİN Leisure time Exercise Questionnaire, cardiovascular risk Systemic Coronary Risk Estimation SCORE Scale (Turkey), Cardiovascular Risk Factors Knowledge Level (CARRF-KL) Scale, Self-Stamping scale for psychological conditions weight for weight (WSSQ) were evaluated. Waist circumference, hip circumference, waist / hip and waist / height ratios of obese individuals were significantly higher (p0.05). A statistically significant difference was observed between the quality of life of obese and healthy individuals (p0,05).