II. sınıf düzenli depolama sahası tasarımı: Örnek çalışma
II. classroom regular storage area design: Case study
  1. Tez No: 575423
  2. Yazar: ÖMER ÖZBİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA FÜSUN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Üreticisi tarafından atılmak istenen ve toplumun huzuru ile özellikle çevrenin korunması bakımından, düzenli bir şekilde bertaraf edilmesi gereken katı maddeleri ve arıtma çamuruna katı atık αdenilir. Günümüze nüfus artışı, gelişen endüstriyel faaliyetler, teknolojik gelişmeler ve tüketim atıklarının değişmesi ile atık miktarı artmakta ve atığın niteliği de değişmektedir. Atık yönetiminin sağlıklı ve doğru αbir şekilde yapılabilmesi için öncelikle atık kompozisyonunun bilinmesi gereklidir. Bu vesileyle, karakterizasyondan sonra atığın ekonomik ve sürdürülebilir kalkınma açısından nasıl değerlendirileceği ve ne şekilde bertaraf edileceği kararı verilebilir. Yönetmeliğe göre belediyeler, evsel ve evsel nitelikli endüstriyel katı atıkların çevreye zarar vermeden bertarafını sağlamak, çevre kirliliğini azaltmak, katı atık depo sahalarından azami istifade etmek ve ekonomiye katkıda bulunmak amacıyla, evsel katı atıklar içindeki değerlendirilebilir katı atıkları sınıflandırarak ayrı toplamak αve bunlarla ilgili tedbirleri almakla yükümlüdürler. Bu projenin kapsamı, öncelik Çorlu ve Çerkezköy Organize Sanayi Bölgeleri'nde olmak üzere Trakya Bölgesi'nde üretilen inorganik içerikli tehlikesiz endüstriyel atıkların bertaraf edilmesi amacıyla, bozulmuş maden arazisi üzerinde II. Sınıf düzenli depolama tesisi inşa edilmesidir.
Özet (Çeviri)
The solid waste materials and sewage sludge, which must be disposed of regularly, are called solid waste, which is intended to be disposed of by the producer and in particular with the peace of the community and the protection of the environment. Thanks to population growth, developing industrial activities, technological developments and consumption waste, the amount of waste is increasing and the quality of waste changes. In order to make solid waste management healthy and accurate, waste composition should be known first. after this characterization, it can be decided how the waste will be evaluated in terms of economic and sustainable development and how to dispose of it. According to the regulation, municipalities are obliged to collect domestic solid waste industrially and without any harm to the environment, to reduce environmental pollution, to maximize the utilization of solid waste storage areas and to contribute to the economy, to collect and to collect the residual solid wastes in domestic wastes. The scope of this project is the construction of a 2nd class landfill facility on the degraded mine land in order to eliminate non-hazardous industrial wastes produced in Trakya region, Çorlu and Çerkezköy organized industrial zones.