Construction and demolition waste management understanding the phenomenon with a case study in turin
İnşaat ve yikim atik yönetimitorino'da bir vaka çalişmasiyla fenomeni anlamak
  1. Tez No: 784916
  2. Yazar: AHMET CAN AKTOLUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. RICCARDO POLLO, PROF. MATTEO TRANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Politecnico di Torino
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İlk odak,“atık”bağlamını küresel düzeyde özetlemektir: Aslında, atıkların inşası ve yıkımı kavramını analiz eden çok az rapor vardır. Hükümetler ve kurumlar konuyu araştırıyor, ancak araştırmanın güvenilirliğiyle ilgili sorular ortaya atıldı. Dünya Bankası, 2020'de en güncel küresel atık geri dönüşüm verilerini yayınladı. En ihtiyatlı tahminle, dünya genelinde her yıl üretilen 2,01 milyar ton evsel katı atığın yüzde 33'ü çevre dostu bir şekilde yönetilmiyor. Dünya çapında günlük olarak üretilen ortalama çöp miktarı 0,74 kilogramdır; ancak 0,11 kilodan 4,54 kiloya kadar geniş bir yelpaze var. Dünya nüfusunun yalnızca yüzde 16'sını oluşturmasına rağmen, yüksek gelirli ülkeler dünya çapında üretilen atığın yaklaşık yüzde 34'ünü veya 683 milyon tonunu oluşturmaktadır. Dünya çapındaki çöpün 2050 yılına kadar nüfus artışının iki katından fazla olacak şekilde 3,40 milyar tona çıkacağı tahmin ediliyor. Atık üretimi ve gelir seviyesi genellikle pozitif olarak ilişkilidir. Kabaca %40 artması beklenen düşük ve orta gelirli ülkelerin aksine, yüksek gelirli ülkelerde kişi başına günlük çöp üretiminin 2050 yılına kadar %19 artması bekleniyor. en düşük seviyededir ve daha yüksek gelir seviyelerine göre daha hızlı yükselir. 2050 yılına kadar, düşük gelirli ülkelerde üretilen toplam atık miktarının üç kattan fazla artması bekleniyor. Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgeleri %6 ile dünya çapında en az atık üretirken, Doğu Asya ve Pasifik, küresel atık üretiminin %23'ünü oluşturuyor. Bununla birlikte, en hızlı artan bölgeler Sahra Altı Afrika, Güney Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'dır ve bu sayede 2050'de toplam çöp miktarı ikiye katlanacaktır. Bu alanlardaki atığın yarısından fazlası açık bir şekilde bertaraf ediliyor ve atık artışının gidişatı çevre, insan sağlığı ve ekonomik büyüme üzerinde acil önlem alınmasını gerektirecek önemli olumsuz etkilere sahip olacak. Bu bilgilerle ilgili olarak, tanım ve yönetim konularını anlamak için araştırma yapılmıştır. İlk olarak, farklı bölge ve ülkelerdeki atık yönetimi uygulamalarını anlamak için 6 vaka senaryosu analiz edilmiştir. Belediyelerin çevresel boyutları ve sağlık sorunlarını göz önünde bulundururken dikkate aldıkları ilk önlemleri anlamak. Bu adımda politikalar, direktifler ve yönetmelikler araştırılmış ve belediyelerin verilerine dayalı olarak kabul edilmiş ve toplam atık üretimi kategoriye göre farklılaştırılmaya çalışılmıştır. Öte yandan, bu enkaz kuşaklarının iklim sorunları ve çevresel etkileri araştırılmıştır. Dünya Bankası'na göre, 2016 yılında katı atıkların arıtılması ve bertaraf edilmesi yoluyla 1,6 milyar ton karbondioksit (CO2) eşdeğeri sera gazı emisyonu veya dünya emisyonlarının %5'i üretildi. Çöp gazı toplama ekipmanı olmadan açık çöplüklerde ve düzenli depolama alanlarında atık bertarafı, maksimum olumsuz etkidir. Emisyonların yaklaşık %50'si gıda atıklarından kaynaklanmaktadır. Sektörde herhangi bir değişiklik yapılmadığı takdirde katı atık kaynaklı emisyonlar 2050 yılına kadar 2,38 milyar ton CO2 eşdeğeri yıla yükselecektir. Ayrıca, ana alt başlıkların ilk düzeni Avrupa, İtalya, Piedmont ve Torino Metropolitan Şehri'ne odaklanmıştır. Tez, Torino'nun kuzey bölgesinin bir parçası olan Torino'da, Po nehri yakınlarındaki Regio Parco semtindeki bir alanı araştırmaktadır. Odak noktası Villaggio Rurale'dir (Via bologna ve Via Gottardo). Bu alan, çeşitli yerleşim geliştirme türlerine sahip kamu konut binalarının yaygın olarak bulunmasıyla karakterize edilir. Avrupa bağlamında literatür ve deneyimler incelendikten sonra, tez araştırması birbiriyle bağlantılı farklı metodolojik aşamalara ayrılmıştır. İlk adım, literatürü tezin seçilen teması üzerine teorik araştırma olarak inceleyen“bilimsel arka plana”karşılık gelir. Çalışma, özellikle inşaat ve yıkım atık yönetimi olmak üzere atıkların arıtılması konusunda veriye dayalı bir bakış açısı kullanır. Ancak bu konuda ideal bir görüşe sahip olmak için, çalışma boyunca uygulanan atık hiyerarşisini ve arıtma uygulamalarını doğru anlamak çok önemlidir. Bu çalışmanın bir diğer amacı da inşaat öncesi ve sonrası düşünülen her bir kilometre taşını göstermektir. Birden çok paydaş için saha içi ve saha dışı atık yönetiminin önemini ve faydalarını anlamak; topluluk, kullanıcılar ve özellikle çevresel yönler esastır. Bu çalışmada inşaat sektörü için analiz edilmesi gereken hedeflerin bir yapılacaklar listesi verilmesi amaçlanmıştır. Çalışma sayesinde, yeniden kullanım-geri dönüşüm ve geri kazanım kavramına girişmek gerekiyordu. Bu konular her karar alma sürecinde temel noktalar olmuştur. Daha sonra araştırma bulguları, son bir değerlendirme ve sonuçla birlikte sunulur. Çalışma, Villaggio Rurale'deki mevcut kentsel yapının gözden geçirilmesiyle toplanmıştır. Bu binalarda kullanılan malzemeler, mevcut atık üretimi ve gelecekteki atık projeksiyonunu araştırmak için analiz edilmiştir. Amaç, araştırma boyunca belirtilen tüm ilk adımları denemek ve verilen alanı çizerek, oluşturarak ve tasarlayarak bu onayları uygulamaktı. Tasarım sürecinde, tüm çalışmanın Atık Yönetimi tarafından kentsel ölçekte filtrelenmesi ve bu kavram ve önlemlerin kentsel ölçekte binalara uygulanması temel amaçtı. Tasarım çözümlerini arsanın tamamına ölçekleme ve yeniden üretme perspektifi. Parselin demografik, topolojik, morfolojik, kantitatif ve erişilebilirlik analizleri yapılmıştır. Konunun perspektifi, atık yönetimi, önleme/yeniden kullanım ve mahallenin kendi kendine yeterliliği için sistemik bir perspektiften karşılanmıştır. Son adım olarak, parselin mevcut binalarının çatı konstrüksiyonları ile ilgili olarak parselde dört farklı durum senaryosu yapılmıştır. Her birinin farklı bir bakış açısı var; Birincisi, mevcut çatıyı korumaya ve çatı yapısını eski malzemelerle yenilemeye, geri dönüştürülebilecek ve çatı yapısal elemanı olarak yeniden kullanılabilecek malzemelerle birleştirmeye odaklanıyor. 2. senaryo, çatı yapısının yıkılması ve benzer şekilde yeni malzemelerle inşa edilmesi durumunda oluşan toplam C&D atık miktarına odaklanmaktadır. Bu iki senaryo arasında toplam atık üretimi, toplam yeniden kullanılabilir malzeme ve toplam geri dönüştürülebilirlik oranı hesaplanmıştır. Üçüncü ve dördüncü vaka senaryoları, bir sistemi korumak ve yenilemek arasındaki ilişkiyi anlamak için çatının mevcut yapısını değiştirmeye ve yeni unsurlar eklemeye odaklanıyor. Bu iki eylem arasında c&d israfı açısından önemli bir çelişki olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, kısa ve uzun vadede avantaj sağlayacak daha fazla özellik geliştirip bünyesine katmak ile çatı yapısını olduğu gibi bırakmak arasında tutarlı bir ilişki yoktur. Bu denklemle ilgili temel sorun, sistemin sürekli olarak kendini yenilemesi gerektiğidir. Hâlâ iyi bir çevresel etkiye sahipken, kullanıcıları için değişmesi gerekiyor. Bu nedenle, tamamen yeşil enerji üretme ve kendi kendine yeterlilik açısından avantajlı olan çatıya güneş panelleri eklemenin, C&D atıkları dikkate alındığında olumlu bir yan etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
The first focus is to outline the context of“waste”on a global level: as a fact, there are minimal reports which analyze the concept of construction and demolition of waste. Go¬vernments and institutions research the issue, but questions have been raised regarding the research's reliability. The World Bank published the most updated global waste recycling data in 2020. At the most conservative estimate, 33 percent of the 2.01 billion tonnes of municipal solid waste produced annually throughout the world is not managed in an envi-ronmentally friendly manner. The average quantity of trash created worldwide daily is 0.74 kilograms; however, there is a wide range, ranging from 0.11 to 4.54 kilograms. Despite making up only 16 percent of the world's population, highincome countries create about 34 percent, or 683 million tonnes, of the waste generated worldwide. It is anticipated that worldwide garbage will increase to 3.40 billion tonnes by 2050, more than double the population growth. The generation of waste and income level are generally positively cor-related. In contrast to low and middle income countries, which are anticipated to rise by roughly 40%, daily per capita trash creation in high-income countries is projected to incre¬ase by 19% by 2050. When income levels fluctuate incrementally, waste creation declines at the lowest and rises more quickly than at higher income levels. By 2050, it is anticipated that the overall amount of waste produced in low-income nations will have increased by more than three times. The Middle East and North Africa regions make the least amount of waste globally, at 6%, whereas East Asia and the Pacific account for 23% of global waste production. The fastest increasing regions, however, are Sub-Saharan Africa, South Asia, the Middle East, and North Africa, whereby in 2050, the total amount of garbage will be doubled. More than half of the waste in these areas is disposed of openly, and the tra¬jectory of waste increase will have significant adverse effects on the environment, human health, and economic growth, necessitating immediate action. Regarding these pieces of information, the research has been conducted to understand the definition and manage¬ment issues. First, 6 case scenarios have been analyzed to understand the waste management practices in different regions and countries. Understanding the initial precautions municipalities took into account while considering the environmental aspects and health issues. During this step, policies, directives, and regulations have been researched and acknowledged based on the municipalities' data and trying to differentiate the total waste generation by category. On the other hand, these debris generations' climate issues and environmental impacts have been investigated. According to the World Bank, 1.6 billion tonnes of carbon dioxide (CO2) equivalent greenhouse gas emissions, or 5% of world emissions, were produced through the treatment and disposal of solid waste in 2016. Waste disposal in open dumps and landfills without landfill gas collecting equipment is the maximum negative effect. Nearly 50% of emissions come from food waste. If no changes are made in the sector, solid waste-related emissions will rise to 2.38 billion tonnes CO2-equivalent year by 2050. Furthermore, the initial layout of the main sub-topics has focused on Europe, Italy, Pied¬mont, and the Metropolitan City of Turin. The thesis investigates an area in Turin, which is a part of the northern area of Turin, the Regio Parco district near the Po river. The fo¬cused spot is Villaggio Rurale (Via bologna and Via Gottardo). This area is characterized by a widespread presence of public residential buildings with various types of settlement development. After examining the literature and experiences in the European context, the thesis research is divided into distinct methodological phases that are interconnected. The first step corresponds to the“scientific background,”which studies literature as theoretical research on the thesis's chosen theme. The study uses a data-based perspective on treating waste, specifically construction and demolition waste management. Yet, to have an ideal view on this topic, it is crucial to understand the waste hierarchy and treatment practices correctly applied throughout the study. Another aim of this study is to show each milestone considered before and after construction. Understanding the importance and benefits of on and off-site waste management for multiple stakeholders; community, users, and es¬pecially the environmental aspects is essential. This study aimed to give a to-do list of the objectives that should be analyzed for the construction sector. Through the study, it was necessary to embark on the concept of reuse-recycle and recovery. These topics have been fundamental points in each decision-making process. Research findings are then presen¬ted, together with a final consideration and conclusion. The study has been accumulated by reviewing the current urban structure in Villaggio Ru¬rale. Materials used in those buildings have been analyzed to investigate the current waste production and future waste projection. The goal was to try all initial steps mentioned th¬roughout the research and implement these acknowledgments by drawing, creating, and designing the given area. In the design process, the main goal was to filter the whole study by Waste Management on an urban scale and apply these concepts and precautions to the buildings on an urban scale. The perspective of scaling and reproducing the design solutions to the whole plot. The plot's demographic, topological, morphological, quanti¬tative, and accessibility analysis has been made. The topic's perspective has been faced from a systemic perspective for waste management, prevention/reuse, and neighborhood self-sufficiency. As a final step, four different case scenarios have been made in the plot regarding the roof structures of the plot's current buildings. Each one has a different perspective; 1st one focuses on preserving the existing roof and trying to renovate the roof structure with the old materials, combining it with the materials that could be recycled and reused as the roof structural element again. The 2nd scenario focuses on the total amount of C&D waste generation if the roof structure has been demolished and constructed similarly with new materials. Between these two scenarios, the total waste production, total reusable materials, and the total amount of recyclability ratio have been calculated. The third and the fourth case scenarios focus on changing the roof's current structure and adding new elements to understand the correlation between preserving and renewing a system. It has been seen that there is a significant conflict between these two actions in terms of c&d waste. As a result, there is no consistent correlation between developing and incorporating more features that will be advantageous in the short and long periods and leaving the roof structure precisely as it is. The fundamental issue with this equation is that the system must continually regenerate itself. It needs to be changing for its users while still having a good environmental impact. Therefore, adding solar panels to the roof, which is wholly advanta¬geous in generating green energy and self-sufficiency, does not have a positive side impact when taking C&D waste into account.