Bolu ili katı atık depolama sahasının incelenmesi ve sızıntı suyunun mevsimsel değişimi
An investigations on the bolu province solid landfill site and the seasonal changes in the leachate in the landfill site
- Tez No: 581962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA YALÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Bolu İli II. Sınıf Katı Atık Düzenli Depolama Sahası ve katı atık sızıntı suyunun bazı parametrelerinin zamana göre değişimi incelenmiştir. Bolu katı atık düzenli depolama tesisi 2007 yılında işletmeye alınmış genç bir depolama alanıdır. Çalışmada öncelikle katı atık düzenli depolama sahası planlanırken kullanılan kriterler değerlendirilmiş ve proje aşamaları incelenmiştir. Depolama sahası Lot-1 ve Lot-2 olmak üzere toplam iki alandan oluşturularak toplamda 15 yıllık kullanım ömrü olarak projelendirilmiştir. Mevcut olarak kullanılan Lot-2 sahası 16.500 m², 10.550 m² ve 18.929 m² olmak üzere üç kademeden oluşmuştur. Katı atık düzenli depolama sahasında sızıntı sularının toplaması amacıyla bir drenaj sistemi oluşturulmuş ve bu sızıntı suları bir havuzda toplanmıştır. Ayrıca oluşacak metan gazının toplanması içinde mevcut kullanılan sahaya 25 dikey 7 yatay olmak üzere toplamda 32 gaz bacası yapılmış ve işletme sürecinde 15 günde bir numuneler alınarak bazı parametrelerin ölçümleri yapılmış ve bunların aylara göre değişimi incelenmiştir. Bu süreçte sahada oluşan sızıntı sularının yeraltı su kaynaklarına karışmadığı tespit edilmiştir. Çalışma sırasında yapılan incelemeler sonunda Bolu İli II. Sınıf Katı Atık Düzenli Depolama Sahası işletmesinin Bolu ilinin katı atık giderme sorununu çözüme kavuşturacak şekilde, yeterli ve düzenli olarak tasarlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The changes in some parameters of solid waste leachate over time in Bolu Province Class II Solid Waste Landfill is investigated in this study. Bolu solid waste landfill is a recently launched landfill in 2007. The criteria adopted during the planning of the solid waste landfill were evaluated and the project stages were examined. The landfill area consists of two areas, Lot-1 and Lot-2, and was designed for a total life of 15 years. The Lot-2 site is currently used consists of three parts with areas of 16.500 m², 10.550 m² and 18.929 m². A drainage system has been established to collect leachate in the area of the solid waste landfill and the leachates are collected in a pond. Also, 32 gas chimneys, established 25 vertical and 7 horizontal, were built to collect the methane gas formed during the process. Subsequently, samples were taken every 15 days, changes in some parameters were measured in the samples. It was determined that the leachate formed in the site do not mix with groundwater resources. During the study, the operations are carried out properly and regularly in the Bolu Province Class II Solid Waste Landfill Site and it is projected that the landfill site is well designed to solve the Solid Waste problem in Bolu Province.