İç mekanlarda oluşan gürültüler ve önlemler (Kapalı spor salonu örneği)
  1. Tez No: 57546
  2. Yazar: ESRA KÖLÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN ŞEREFHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Günümüzde önemli bir çevre kirliliği etkeni olan gürültü, değişik işlevlere sahip iç mekanlarda uygun fizik ortam koşullarının oluşturulmasını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu araştırma tezinde, iç mekanlarda oluşan gürültülerin nedenleri belirlenerek, çözüm önerileri getirilmiştir. Örnek hacim olarak kapalı spor salonları seçilmiştir. Çalışma 4 bölümden oluşmuştur: 1. bölümde; gürültü kavramı, gürültünün insan ve toplum üzerindeki etkileri, farklı yapılarda gürültü ve etkileri incelenmiştir. 2. bölümde; iç mekanlarda oluşan gürültüler başlığı altında, hacmin dışından gelen ve hacmin içinde oluşan gürültüler ele alınmıştır. 3. bölümde; hacım içi konfor koşullan belirlenerek, hacim içinde oluşan gürültüler d eğeri en dırilmiştir. 4. bölümde; iç mekan örneği olarak seçilen kapalı spor salonlarında oluşan gürültüler araştırılarak, alınabilecek önlemler ile ilgili öneriler getirilmiştir. - v-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the present age, as an important factor of environmental pollution, the noise affects the formation of proper physical conditions negatively in the inner spaces of constructions serving for various functions. In this research study, the reasons of noise occurring* in the inner spaces have been determined along with the suggested solutions to them. Gymnasiums has been studied as an inner space model. The study consists of four parts: In the 1st part; the noise as a concept, the effects of noise on people and society, noise occuring in different constructions & its affects has been examined. 'o In the 2n" part; the noises occuring inside and the noises coming from outside has been evaluated under the subtitle of 'noises occuring in the inner spaces'. In the 3T part; the noises occuring in the inner spaces has been evaluated in the light of pointed out comfort conditions in indoor areas. In the 4tn part; the noises occuring in Gymnasiums -which is selected as a model of inner space- has been investigated and the possible noise control solutions are suggested. -VI