TCP/IP ortamında örnek iki server uygulaması. FTP server ve BOOTP server
  1. Tez No: 57547
  2. Yazar: ESİN KÖRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY TİNLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu tez çalışmasında, globalleşme sürecinde önem kazanan internet ortamında hizmet verebilecek, TCP/IP protokol ailesinin üyelerinden File Transfer Protocol ve UDP/IP protokol ailesinin üyelerinden Bootstrap Protocol uygulama programlan, client - server modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir.FTP Server ve BOOTP Server olarak adlandırılan bu programlar, NetWare 3.12 işletim sisteminde, Novell Software Development Kits ve Watcom C Compiler kullanılarak geliştirilmiştir. Her iki program NetWare Loadable Modules yapısında olduğundan, NetWare işletim sistemi tarafından sistemin bir modülü olarak görülürler. NetWare işletim sisteminin multithread program yapısını desteklemesi, dagıtık uygulamaların geliştirilmesi için elverişli bir ortam sunmaktadır. NLM C arayüzünde tanımlanmış pek çok fonksiyon tasarımcıya yardımcı olmaktadır. Client - server haberleşme yöntemi olarak, Berkeley Unix 4.2BSD soket yapısı kullanılmıştır. Soket yapısı Internet Domain'inde, farklı sistemler arası haberleşmeye kolaylıklar getirmektedir. FTP Server programı stream türü soketleri, BOOTP server programı datagram türü soketleri kullanırlar. File Transfer Protocol, farklı makinalar arası dosya transferini sağlamak üzere geliştirilmiştir. Bir sistemde çalışan kullanıcılar bir diğer sisteme bu protokol yardımıyla erişerek, iki yönlü dosya transferi yapabilirler. BOOTP protokolünde, disksiz bir client makina hardware adresini göndererek server*dan İP adresini iste. Server kendi veritabanından hardware adresine karşı düşen İP adresi ile birlikte yerel network kaynakları hakkında client'abilgi gönderir. Bu kaynaklar, domain name server, gateway, domain name, hardware type, template host gibi bilgileri içermektedir. File Transfer Protokulü ve Bootstrap Protokolü standartları için Request For Comments dokümanlarından yararlanılmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
In this thesis work, application programs of File Transfer Protocol from TCP/IP protocol family and Bootstrap Protocol from UDP/IP protocol family, that will serve in the internet environment has been realized by using client-server programming model. Those programs are named as FTP Server and BOOTP Server and developed under NetWare 3.12 operating system via Novell Software Development Kits and Watcom C Compiler. Since both programs are designed as NetWare Loadable Modules, they are seen as modules of NetWare operating system. NetWare operating system supports multithreaded programing which is necessary for designing distributed applications. Besides NLM C interface helps the designer with numerous functions. The basic building block for client - server communication is the socket. The Berkeley Unix 4.2BSD release introduced new facilities for interprocess communication and networking. FTP Server program uses stream type sockets, while BOOTP Server program uses datagram type sockets. The objectives of FTP are, to promote sharing of files ( computer programs/data ), to encourage indirect or imlicit use of remote computers and to shield a user from variations in file storage systems among hosts, besides to transfer data reliably and efficiently. Bootstrap protocol, allows a diskless client machine to discover its own IP address, to configure itself dynamically and the assignment of local network resources. IX