Reel sayılarda Newtonyen olmayan Lebesgue ölçüsünün bazı özellikleri
Some properties of non-Newtonian Lebesgue measure in real numbers
- Tez No: 575462
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ OĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, günümüze kadar yapılan çalışmalar ve uygulamaları hakkında kısaca bilgi verildi. İkinci bölümde tez konusu ile ilgili temel tanımlar ve teoremler verildi. Üçüncü bölümde Newtonyen olmayan açık ve kapalı kümeler tanımlandı ve temel teoremler verildi. Ayrıca Newtonyen olmayan açık kümelerin ölçüsü verildi. Tezin dördüncü bölümü üç kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda Newtonyen olmayan sınırlı, kapalı kümelerin ölçüleri tanımlandı ve temel teoremler verildi. İkinci kısımda, Newtonyen olmayan sınırlı kümenin iç ve dış tanımlanmış ve teoremler verildi. Son kısımda Newtonyen olmayan sınırlı kümelerin Lebesgue anlamında ölçüsü tanımlanmış ve teoremler verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, the information about the studies that are done until today and these application areas, were briefly given. In the second chapter, basic definitions and theorems about the thesis subject were given. In the third chapter, non-Newtonian open and closed sets were defined and basic theorems were given. In addition, the measure of non-Newtonian open set was given. The fourth chapter of the thesis is composed of three sections. In the first section, the measure of the bounded, closed set which is non-Newtonian is defined and basic theorems are given. In the second section, the inner and outher measures of the non-Newtonian bounded sets were defined and related theorems were given. In the last section, the measure of the non-Newtonian bounded sets in the sense of Lebesgue was defined and theorems were given.