Konya ili Çumra ilçesi tarım işletmelerininde kullanılan pülverizatörlerin mevcut durumunun ve kullanım sorunlarının belirlenmesi
Determination of current status and usage problems of field sprayers used in agricultural enterprises of Konya province Cumra district
- Tez No: 575463
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR HACISEFEROĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Araştırmanın amacı Konya İli Çumra İlçesinde tarım işletmelerinin kuyruk milinden tahrikli tarla pülverizatörlerinin mevcut durumunu ve kullanımında sorunlarını belirlemektir. Araştırma verileri İlçeden tabakalı tesadüfi örnekleme metoduyla seçilen 119 işletmeci ile yüz yüze yapılan anketlerden elde edilmiştir. Araştırma sonucunda işletme sahiplerinin ortalama yaşının 45.7 yıl ve %56.3'ünün ilköğretim mezunu olduğu saptanmıştır. İşletmelerde bulunan pülverizatörlerin %50.4'ünün 600 L depo hacimli, %89.9'unun depolarının plastik malzemeden yapıldığı ve %26.9'unun 10 m iş genişliğine sahip olduğu belirlenmiştir. Pülverizatörlerin %31.9'unun kollarında ve %46.2'sinin ise hem kollarında hem de şasisinde çatlama veya kırılma olduğu, işletmelerin %24.4'ünün memeleri tıkanma olursa değiştirdiği, regülatör arızalarının %52.1 oranında milde meydana geldiği, pompa arızalarının %26.'lik oranla pompa kapağında oluştuğu ve işletmelerin pülverizatörlerde %91.6'sında en az bir parçanın değiştirildiği belirlenmiştir. Çiftçilerin pülverizatör kullanım alışkanlıkları değiştirmek için eğitim çalışmaları yapılmalı ve pülverizatörlerin kullanım kılavuzuna uygun olarak gerekli bakım ve ayarlarının yapılması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of the present study was to determine the current status and usage problems by agricultural enterprises in Çumra town of Konya province in utilization of PTO shaft-driven field sprayers. Data were gathered through face-to-face questionnaires applied to 119 agricultural enterprises selected by stratified randomized sampling procedure from the town. As a result of the research, it was found that average age of the enterprises's owner were 45.7 years and %56.3 of owner were primary school graduate. Present findings revealed that 50.4% of sprayers had a tank capacity of 600 L, 89.9% of tanks were made of plastic material and 26.9% of the sprayers had an operational width of 10 m. Cracks or fractures were reported on boom by 31.9% and on both boom and chassis by 46.2%. About 24.4% indicated that they replaced the nozzles in case of a plug, 52.1% indicated regulator problems on shaft, 26% indicated pump problems on pump lid and 91.6% indicated that they replaced at least one part. It was concluded based on present findings that farmers should be trained about utilization of sprayers to change their routines on sprayers. They should perform sprayer maintenance and repairs in accordance with user manual.