Şizofreni hastalarında tedavi uyumunun antipsikotik ilaç yan etkileri ve cinsel işlev sorunları ile ilişkisi
The relationship between the antipsicotic drug side effects and sexual function problems of treatment adaptation in patients with schizophrenia
- Tez No: 575471
- Danışmanlar: PROF. MERAL KELLECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalıĢma, Sivas ilinde ayaktan takip edilen, antipsikotik tedavi alan Ģizofreni hastalarında tedavi uyumunun antipsikotik ilaç yan etkileri ve cinsel iĢlev sorunları ile iliĢkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıĢtır. AraĢtırma, tanımlayıcı ve kesitsel özellikte bir çalıĢmadır. AraĢtırma Sivas Ġl Sağlık Müdürlüğü Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde, Sivas Ġl Sağlık Müdürlüğü Numune Hastanesi Psikiyatri Polikliniğinde, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve AraĢtırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniğinde ayaktan tedavi alan, evli olan power analizine göre belirlenen 70 Ģizofreni hastasıyla yapıldı. AraĢtırmanın verileri KiĢisel Bilgi Formu, Morinsky Tedaviye Uyum Ölçeği, Liverpool Üniversitesi Antipiskotiklerin Yan Etkilerini Değerlendirme Ölçeği, Arizona Cinsel YaĢantılar Ölçeği ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde Frekans, Yüzde, Ki-kare analizi, korelasyon analizi, Durbin Watson testi, Lineer Regresyon analizi, t Testi, Kruskal Wallis H testi, Dunnet T3 Post Hoc testi, Mann Whitney U testleri kullanıldı AraĢtırmadan elde edilen sonuçlara göre, hastaların tümü en az bir yan etki yaĢamaktadır ve %52,9‟ u yan etki yaĢama durumunda doktora ilettiklerini ifade etmiĢtir. En fazla yaĢanan yan etkiler psikolojik yan etkiler, ekstrapiramidal yan etkiler, redherring etkiler ve hormonal yan etkilerdir. Hastaların %54.3‟ ünün yan etki yaĢama Ģiddeti orta düzeydedir. Hastaların %64,3‟ ünün tedaviye uyumu orta ii düzeyde, %27.1‟inin ise düĢük düzeydedir. Hem kadın hem erkek hastalarda cinsel iĢlev sorunları saptanmıĢtır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted in order to investigate the relationship of medication adherence to the side effects of antipsychotic drugs and sexual functıon problems on outpatient schizophrenia patients with antipsychotic drug treatment in Sivas. This is a descriptive and cross-sectional study. The target population of the study has included outpatient, married, 70 schizophrenic patients determined with power analysis in Sivas Provincial Health Directorate Community Mental Health Centre, Psychiatric Polyclinic of Sivas Provincial Health Directorate Numune Hospital, Psychiatric Polyclinic of Sivas Cumhuriyet University Health Services Application and Research Hospital. The data of the study were obtained by Personal Information Form, The Morinsky Medication Adherence Scale, Liverpool University Neuroleptic Side Effect Rating Scale and Arizona Sexual Experiences Scale. During the evaluation of the data; Frequency, Percentage, Chi-Square Analysis, Correlation Analysis, Durbin Watson Test, Linear Regression Analysis, t-test, Kruskal-Wallis H Test, Dunnett T3 Post Hoc Test, and Mann Whitney U test were used. According to the results obtained from the study, all patients experienced at least one side effect and 52.9% stated that they consult a doctor in case of experiencing the side effects. The most common side effects are psychological side effects, extrapyramidal side effects, red herring effects, and hormonal side effects. iv The level of experiencing the side effects of 54.3% of the patients is at moderate level.The medication adherence level of 64.3% is moderate, and of 27.1% is lowlevel. Sexual function problems have been observed in both male and female patients.