Some fixed point theorems defined on fuzzy metric spaces
Fuzzy metrik uzaylar üzerinde tanımlanan bazı sabit nokta teoremleri
- Tez No: 575499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez beş bölümde oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, ön bilgiler ve fuzzy kümelerle ilgili bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, klasik metrik uzay ve bu uzay üzerinde bazı sabit nokta teoremlerinin özellikleri verilmiştir. Dördüncü bölümde, farklı fuzzy metrik uzay tanımları ele alınmıştır. Özellikle; Fuzzy metrik uzay, George ve Veeramani anlamında fuzzy metrik uzay, Non-Archimedean fuzzy metrik uzay, Kramosil ve Michalek fuzzy metrik uzay, M- fuzzy metrik uzay, fuzzy noktalar kümesi üzerinde fuzzy metrik uzay, fuzzy 2-metrik uzaylar'a ve bunların üzerinde tanımlanan bazı sabit nokta teoremlerine yer verilmiştir. Son bölümde ise tezden çıkarılabilecek sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of five chapters. In the first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, rudiments about the thesis, basic definitions and theorems of fuzzy set are given. In the third chapter, classical metric space and some fixed point theorems on this space are given. In the four chapter, different fuzzy metric spaces are discussed in details. Especially; Fuzzy metric spaces, Fuzzy metric spaces by George and Veeramani, Non-Archimedean fuzzy metric spaces, Fuzzy metric spaces by Kramosil and Michalek, M- fuzzy metric spaces, Fuzzy metric spaces on fuzzy points sets, Fuzzy-2 metric spaces and some fixed point theorems defined on these spaces are given. In the last section, the results that can be extracted from the thesis are given.