Lomber disk herni tanılı bireylerde yaşanan ağrının öz bakım gücüne etkisi ve bireylerin ağrı ile baş etme yöntemleri
The effects of pain on the self-care power of individuals with lumbar disc hernia diagnosis and the methods of coping with pain
  1. Tez No: 575507
  2. Yazar: DAMLA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. ŞERİFE KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışma lomber disk herni tanılı bireylerde yaşanan ağrının özbakım gücüne etkisini ve bireylerin ağrı ile baş etme yöntemlerini değerlendirmek amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evrenini Sivas ilinde bir üniversite hastanesinin Beyin ve Sinir Cerrahisi polikliniğe 15 Mart–31 Mayıs 2019 tarihleri arasında başvurmuş ve lomber disk herni tanısı ile kliniğe yatışı yapılmış, henüz cerrahi girişim uygulanmamış 57'si kadın 43'ü erkek 100 hasta oluşturmuştur. Çalışma verilerinin toplanmasında; Hasta Tanıtım Formu, Visual Ağrı Skalası, araştırmacılar tarafından oluşturulan Ağrı ile Baş Etme Yöntemleri Formu ve Özbakım Gücü Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 22.0 paket programına yüklenmiş ve istatistiksel analizde Kolmogorov-Smirnov, Varyans analizi, Tukey testi kullanılmış ve yanılma düzeyi 0.05 alınmıştır. Çalışmamızda ameliyat olmamış lomber disk herni tanılı hastaların ağrı puan ortalaması 6.24 (1–10) ve özbakım gücü puan ortalaması 97.09 (36–140) olup, ağrı ile özbakım gücü arasında negatif yönlü güçlü bir ilişki bulunmuştur (r=-0.773; p=0.000). Bu bulguya göre çalışma kapsamında yer alan lomber disk herni tanılı hastaların ağrısı arttığında özbakım gücü azalmaktadır. Katılımcıların eğitim durumuna göre özbakım gücü puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak önemli bir fark bulunmuş olup (p0.05). Çalışmamızda lomber disk hernili hastalarda ağrının azaltılması ile özbakım gücünün artırılacağı sonucu dikkate alınarak sağlık profesyonellerine ağrıyı azaltma yöntemleri ve özbakım gücünü artırmaya yönelik girişimler hakkında hizmet içi eğitim programlarının düzenlenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as sectional and descriptive to evaluate the effect of pain in individuals with lumbar disc hernia on self-care agency and the methods of coping with pain. The population of the study consists of 100 patients (57 females and 43 males) admitted to the outpatient clinic of a university hospital in Sivas province with the diagnosis of lumbar disc hernia between March 15 and May 31, 2019 and who were hospitalized for lumbar disc hernia but did not undergo surgery. While collecting the data of the study; Patient Introduction Form, Visual Analog Scale, Pain Coping Methods Form created by the researchers and Self-Care Agency Scale were used. The data was loaded into SPSS 22.0 package program. Kolmogorov-Smirnov, variance analysis and Tukey test were used in statistical analysis and error level was taken as 0.05. In our study, the mean of pain score of patients with lumbar disc herniation was 6.24 (1–10) and the mean score of self-care agency was 97.09 (36–140). A strong negative correlation was found between pain and self-care agency (r=-0.773; p=0.000). According to this finding, when the pain of patients, who involved in the study with lumbar disc hernia diagnosed increases, self-care agency decreases. A statistically significant difference was found between the self-care agency of the participants and their educational level (p 0.05). In our study, considering the result of increasing the self-care agency by reducing the pain in patients with lumbar disc herniation, it has been proposed to organize in-service training programs for neurosurgery specialists and especially nurses in this field about pain reduction methods and attempts to increase self-care agency.