Osmanlıʼda devlet-toplum ilişkilerine bir örnek: 112 numaralı Atik Şikayet Defteri (1727)
An example of state-society relations in the Ottoman Empire: The Record Book of Complaint 112 (1727)
- Tez No: 575506
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma; on sekizinci yüzyılın ilk yarısında Osmanlı İmparatorluğuʼnda devlet-toplum ilişkisinin nasıl şekillendiğini açıklamayı amaçlamaktadır. Bu açıklamayı yapabilmek için başvurulan birinci el kaynaklar A.DVNSŞKT.d 112 Numaralı Atik Şikayet Defterdir. Amacımız A.DVNSŞKT.d 112 Numaralı Atik Şikayet Defteri verilerinden hareketle, devlet toplum ilişkisine ve bu ilişkinin merkezden çepere nasıl değiştiğine ışık tutmaktır. Bu sebeple elde edilen veriler, merkezi yönetimin yönetici-yönetilen arasındaki ilişkide nerede durduğu sorusu göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study seek to identify the state-society relations at the Ottoman Empire in the first half of the eighteenth century. The primary source of this study is from the record book of camplaints (Şikayet Defteri) classified under the code A.DVNSŞKT.d 112 dated 1727. Using data from A.DVNSŞKT.d 112, we aim to cast light on that how the state-society relations is established and changes from center to periphery in the first half of the 18th century. For this reason, data obtained has been evaluated considering the question of where the central administration is standing in the relationship between the ruler and the ruled.