Aydınoğulları Beyliği'nin askerî durumu
The military structure of the Aydınoğulları
- Tez No: 575532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL RAMAZAN HAYKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Moğolların Anadolu'ya gelişinin kaçınılmaz bir sonucu olarak Orta Anadolu'da sıkışan Türk unsurları, Anadolu'da Bizans İmparatorluğu'nun elinde kalan son toprak parçası olan Batı Anadolu kıyılarına yönelerek; bu coğrafyanın da fethini tamamlamışlardı. Bu bağlamda iki menderes nehri arasında kalan verimli topraklar da, Aydınoğullarının hâkimiyet sahası olarak şekillenmişti. Aydın Bey ve Mehmed Bey ile başlayan fütûhat hareketinin neticesinde, bir asırdan fazla siyasî ömrü olan bir beylik kurmuşlardı. Latinlerin oldukça etkin olduğu ve canlı bir kıyı ticaretinin bulunduğu bir coğrafyada kurulan Aydınoğulları, kaçınılmaz olarak faal bir askerî faaliyet içerisindeydiler. Bu tezde XIV. yüzyılın başlarında kurulan ve XV. yüzyılın ortalarına doğru kat'i bir surette Osmanlı hâkimiyetine giren Aydınoğullarının kuruluş sürecinden, dağılma dönemlerine kadar sürdürdükleri her türlü askerî faaliyetleri incelenerek, genel bir panoramasının çıkarılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
As an inevitable consequence of the arrival of the Mongols in Anatolia, the Turkish elements trapped in Central Anatolia turned to the shores of Western Anatolia, which is at that time appearing as the last piece of land left in the hands of the Byzantine Empire in the region, and completed the conquest of this geography. In this context, the fertile land between the two rivers of Menderes was shaped as the dominant area of the Aydınoğulları. As a result of the movement of conquery that started with Aydın Bey and Mehmed Bey, Aydınoğulları established a principality that had more than a century of political life. Because Established in a geography where the Latins were highly active and had a lively coastal trade, inevitably Aydınoğulları were engaged in an active military activity. In this thesis, It is aimed to extract a general panorama by examining all kinds of military activities carried out by the Aydınoğulları between the XIVth and the early XVth centuries until the time of disintegration process of the unity.